Jejich design se začal odlišovat i díky národnosti a klimatickým podmínkám. Japonci nosili řemínkové sandály nazývané zori. Peršané a Indové již použili knoflík mezi palcem a ostatními prsty. Afričané šili sandály podobné pantoflíčkům a již vyrobeny z kůže. Postupně se design postaral o to, aby bylo jasné společenské postavení nositele bot. Chudí nosili dřevěné sandály, zatímco bohatí se přikláněli ke kůži a větší zdobnosti.

Bohužel po dlouhou dobu byly sandály zapovězeny a nahradily je pevnější boty. Až 20 léta minulého století vše opět změnily a navíc sandálkům přidaly i podpatky. To vše přineslo novou éru obuvnictví, ke které dopomohl především jeden jediný člověk a to Salvatore Ferragamo. Ten si nechal patentovat vyztužení klenby a tím zabránil klouzání chodidla v sandálech. Nastal nový trend, dokonalá pedikúra, výrazně nalakované nehty a volní špička. Tato kombinace se stala obratem sexy dokonalostí každé ženy, kterou žádný muž nepřehlédl. Nic však netrvá věčně, a dokonalost sandálů narušil styl tzv. diskosandálů, které spatřily světlo světa v 70. letech. Křiklavý a okázalý diskostyl udělal ze sandálů nevkusný módní doplněk, od kterého se skutečné dámy obratem odvrátily.

Úžasnost, sex-appeal, styl, vkusnost vrátili sandálům až 80. léta a nástup takových návrhářů jakými byli Maud Frizon, Manolo Blahnik a Bennis Edwards. Ti všichni nám opět připomněli odkaz Egypťanů, že vhodně navržené sandály podtrhují vrozenou smyslnost nohy.

Na tento odkaz dnes sázejí snad všechny módní domy, jednotlivý návrháři, a proto nám nabízejí řadu dokonalých kolekcí letních sandálů jako například přední italská značka Luciano Padovan, který obouvá i takové celebrity jako Anastacia, Penelope Cruz. Designéři nezapomínají ani na naše pohodlí, a pokud tedy nejste zrovna obdivovatelkou vysokých podpatků, pak hledejte například značku Palazzo Bruciato, která nabízí řadu dokonalých sandálů bez podpatku a navíc ručně šité. Je jen na vás, kterým modelem chcete okouzlit a smyslnost své nohy dát na odiv.

 

Foto: beinstyle.cz; facebook.com