Silikony jsou látkou, která je v kosmetickém průmyslu často využívána. Díky jejich obsahu v šamponech, kondicionérech a maskách nám zajišťují uhlazené a lesklé vlasy. Někdy dokonce zvládnou i dočasně zacelit roztřepené konečky. Mají ale i svou stinnou stránku. Dlouhodobým používání silikonových přípravků vlas zatěžujeme. Ten se jimi obaluje a postupně tak na jejich povrchu vytvoří film, který vlas uzavírá. Vlasy následně vyschnou, ztratí lesk a cuchají se.

ALE! Ne všechny silikony jsou nevhodné.

Ano, přesně tak. Silikonů je hned celá řada. Zjednodušeně se dají rozdělit do třech kategorií. Rozpustné, částečně rozpustné a zcela nerozpustné ve vodě. Než se je rozhodnete na dobro zavrhnout, zjistěte, které za to opravdu stojí a které ne.

Ve vodě rozpustné silikony

Tyto silikony se odpařují. Jejich působení v produktech je proto, aby se ostatní ingredience dobře rozprostřely, ale poté se odpaří a zbytky se odstraní šamponem. Odstranitelnost silikonu závisí na více faktorech. Jsou i takové, které jsou vodou nerozpustné, ale v kombinaci s další ingrediencí se už vodou rozpustné stanou. Závisí také na jejich množství a kombinaci.

S vodou rozpustné silikony

Pokud má silikonová složka “PEG” nebo “PPG” nebo obojí před silikonem, je pravděpodobně ve vodě rozpustná.

Silikony nerozpustné ve vodě 

V tomto případě se jedná o ty opravdu špatné, které naše vlasy dlouhodobě poškozují. Pokud jsou silikony nerozpustné ve vodě, nazýváme je logicky “nerozpustné”. Náš zájem spočívá v jejich vypláchnutí, nikoliv ve formulování s nimi. Všechny jejich kombinace jsou stále nerozpustné. Jsou-li v šamponu, mohou se usazovat i ve vlasech. Zbavíme se jich jedině použitím bez sulfátových šamponů, které odstraní ve vodě nerozpustné silikonové přísady.

První dva typy silikonů nejsou tedy vlasům škodlivé. Naopak silikonům nerozpustným ve vodě se snažte co nejvíce vyvarovat. Pokud si s výběrem vlasové kosmetiky nejste jistí, poraďte se s odborníky ve vlasových salonech, protože na vlasech rozhodně záleží.