Sklárna Moser: Česká tradice na vysoké úrovni

/ Redakce

Sklárna Moser v Karlových Varech patří k nejstarším manufakturám v Evropě, jejichž věhlas je založen na vysoké uměleckořemeslné úrovni, originálním designu a mimořádné kvalitě výrobků.

V jejich portfoliu najdete elegantní nápojové soupravy, interiérové doplňky v mnoha nápaditých provedeních a charakteristických barvách i slavné moserovské rytiny, vybroušené do největšího detailu.

Tradici dobrého jména značky Moser budovalo od roku 1857 několik generací. Současná generace zaměstnanců sklárny rozvíjí dovednosti svých předchůdců, ale rovněž pečuje o samotnou sklárnu, ve které skláři již celá desetiletí svá díla vyrábějí. Za vší tou krásou se skrývá řemeslná schopnost sklářských mistrů i všech dalších spolupracovníků a odvaha k originální tvorbě. Sklárna je členem prestižního sdružení Comité Colbert, nejvýznamnějšího společenství na světě, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Moser je jedinou luxusní značkou s více než stopětapadesátiletou tradicí na území České republiky.

V posledních letech upravila sklárna prostranství před vstupem do areálu, prostor doplnily dvě skleněné plastiky podle návrhu Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny. Jedna představuje keř s ptáčky, druhá rákosí a třetí plastika, která je už v areálu sklárny, je fontánou. Každá je složena téměř z 80 skleněných tyčí dlouhých až dva metry. Sklárna Moser prošla rekonstrukcí prodejní galerie a z nevyužitého objektu naproti ní vznikla kavárna a recepce. Návštěvníci mají možnost si v rámci okruhu prohlédnout Museum Moser a také nahlédnout přímo k výrobě u mistrů sklářů.

Chtěli jsme vytvořit moderní prostor, ve kterém by instalace jednotlivých výrobků Moser odpovídala jejich jedinečnosti a kráse“, říká o záměru rekonstrukce Antonín Vlk, předseda představenstva a generální ředitel sklárny Moser. „Moserovský křišťál vyniká průzračností a jiskřivostí, typické jsou různé druhy brusů, rytin a dalších uměleckých zušlechtění. To vše chceme co nejlépe prezentovat našim klientům a návštěvníkům sklárny. Nový způsob instalace s vhodným nasvětlením výrobků umožňuje dobře prezentovat mistrovské výsledky práce jednotlivých řemeslných profesí: sklářů, brusičů, rytců i malířů“, upřesňuje Antonín Vlk.

Moser je také exkluzivním výrobcem křišťálové koule festivalových cen pro Filmový festival v Karlových Varech. Křišťálový glóbus v podobě dívky s křišťálovou koulí je vyráběn ručně ve dvou variantách. Sochy dívky dnes vznikají v sochařském ateliéru Miloše Vacka, křišťálové koule ve sklárně Moser v dílně mistra skláře Radka Vachouška, kompletaci a lepení má na starosti mistr brusič Jiří Khás.

Již za týden vám také přineseme exkluzivní fotoreportáž se Skláren Moser, kde jsem měla možnost nahlédnout do tajů výroby krásných skleněných výrobků. Všechny jsou precizně tvořeny ručně od začátku do konce, na jejich výsledné dokonalé podobě se podílí mnoho neuvěřitelně šikovných lidí a mě bylo velkou ctí mít možnost být alespoň na chvíli při tom.

Foto: Archiv značky, Petr Adámek