Slevová mánie: Jak se ubránit zbytečnému nakupování?

/ Redakce

Je jedno, jestli se jedná o letní výprodeje, nebo novoroční slevy. Téhle mánii podléháme až na pár výjimek skoro všichni. Jak tomu ale odolat a nemít přeplněnou skříň k prasknutí kousky, které nenosíme?

Slevy jsou skvělým marketingovým nástrojem. Kdo by si nechtěl koupit vysněné šaty za zlomek ceny? Jenže! Ruku na srdce – koupili jste někdy ve slevě opravdu to, co čem jste dlouho dobu toužili? Pravděpodobně ne. Pokud ano, gratulujeme.

Magická červená cedulka totiž naše smysly doslova vyzývá k tomu, zakoupit prakticky cokoliv. Hlavně výhodně. Ano,  i když to bude pouze o pár desítek korun. A tady nastává ten problém. Dostáváme se do situace, kdy začneme i nad tou, za jiných okolností nehezkou halenkou, přemýšlet. Dokonce pak máme radost, že jsme ji pořídili za tak skvělou cenu. A po pár dnech nastává vystřízlivění. K ničemu se nám nehodí. A tak najde své místo v tom nejtemnějším koutě našeho šatníku spolu s několika dalšími slevovými kousky.

3001b719-8cf2-499a-951f-c3b54225b238

Jak se z toho dostat ven?

1. Nenakupujte sama

I když za normálních okolností vám vyhovuje nakupovat sama, do slevové mánie si přizvěte kamarádku. Uvidíte, že se bude hodit. Až zase budete házet do nákupního košíku ty nesmyslné kousky, ona bude ta, která bude při smyslech a nákup vám rozmluví.

2. Nekupujte ty stejné věci

Další černé tričko? Na co? Protože bylo ve slevě? Pokud pro něj nenajdete jiný pádný důvod, neberte ho. Prostě NE!

3. Stanovte si budget

Pokud se přece jen odhodláte slevám podlehnout, udělejte si nejprve takovou malou strategii. Stanovte si rozpočet, kolik jste ochotni za zlevněnou věc utratit. Pokud se částka přibližuje jinému nezlevněnému kousku, po kterém už dlouho koukáte, zvažte váš nákup. Nebude lepší si koupit ty vysněné šaty namísto 5 nesmyslných, zato zlevněných triček?

4. Využijte výměnné lhůty

Pokud jste na vážkách s tím, jak bude nová košile ladit se zbytkem vašeho šatníku, vyzkoušejte si ji v klidu doma. Většina obchodů totiž nabízí několika denní lhůtu na vrácení, nebo výměnu.

5. Nakupujte to, co opravdu chcete

Ano, je to těžké, ale zkuste si nejprve položit alespoň 5 otázek, proč si danou věc pořídit. Pokud odpovíte na všechny ano, kupte si ji. Ale pozor! Důvod, že je to ve slevě, se nepočítá!

Foto: Pinterest.com