Slevové šílenství stále pokračuje

/ Redakce

Jedna plus jedna, tři za dva, o padesát až sedmdesát procent levnější. I tak vypadají nejčerstvější nabídky kamenných prodejen či internetových obchodů, které lákají své zákazníky na povánoční výprodeje.

Kamenné prodejny vsází na několik různých triků, jimiž dostanou zákazníka přesně tam, kam potřebují. Sníží cenu o třetinu, ale visačka hlásí 70% dolů, což nám evokuje perfektní nabídku. Naservírují nám nabídku 2+1 a my jí pod tlakem situace podlehneme, i přesto, že jsme měli v plánu koupit zboží pouze v jednom kuse.

U nákupu oblečení zase pro změnu oželíme jinou velikost, barvu a s příslibem, že do těch parádních kalhot určitě zhubneme, si neseme výhodný nákup. Výhodný do té doby, než za rok zjistíme, že se ručička na váze rozhodně nepohnula směrem vlevo.

I proto si myslím, že bychom měli více začít přemýšlet o tom, že nákup oděvu má být něco jako naše investice. Nejedná se samozřejmě o nákup nemovitosti nebo pozemku, protože oděv okamžitě začíná ztrácet na hodnotě (pokud se tedy nejedná o vzácné haute couture kousky). A také to nelze porovnávat s tím, když jsme ochotni zaplatit za trendové věci pro jednu sezónu – na těch ovšem můžeme ušetřit.

Investovat se rozhodně vyplatí do kabátu, kožené obuvi, kabelek a bund. Pokud si necháte záležet na kvalitním materiálu, nenápadné barvě a perfektním střihu, uděláte z nich nadčasové kousky, které vás budou provázet několik let života.

V internetovém obchodě si zboží nemůžeme nijak osahat a spoléháme pouze na informace a fotografie. Nejčastějším trikem je, že eshopy budí dojem exkluzivity a mají zboží pouze v omezeném množství nebo jej prodávají pouze v omezeném čase, což opět způsobuje tlak na zákazníka. Další inspiraci a známé triky pro nakupování můžete najít v mém článku Jak nakupovat chytře ve slevách.

V tomto období se vyplatí více než během celého roku nad zvoleným nákupem opravdu dobře přemýšlet, jelikož mnohokrát není sleva jako sleva. Proto nakupujte vždy s rozumem a bez růžových brýlí na nose. A ne, do těch bezvadných kalhot vážně asi nezhubnete.

Foto: Pinterest