Slow fashion: Kvalitní a ohleduplná móda

/ Redakce

O hnutí slow food jsme tu už psali. A co že je to slow fashion? Místo potravin si dosaďte oblečení a místo rychlého občerstvení mezinárodní řetězce. Hnutí odmítá masovou výrobu, podporuje menší podnikání a fair trade.

Slow fashion také propaguje lokální produkci, ekologické materiály a tradiční postupy výroby oblečení. Neuznává krátkodobé trendy, důraz klade především na kvalitu a nadčasovost, podporuje recyklaci módy a jeho cílem je zpomalit masovou spotřebu.

Naštěstí už i v Česku má myšlenka pomalé a ohleduplné spotřeby spoustu příznivců. Čeští designéři jsou oblíbení čím dál tím víc. Tradiční české značky teď zažívají šťastné období.

Czech Labels and Friends

Czech Labels and Friends

Zákazníkům například vadí, že oblečení z řetězců nosí každý druhý a tím se naprosto vytrácí jakákoliv originalita. Pokud budete oblečení nakupovat v sekáčích, šmejdit na internetu či na různých tržištích, jistě najdete kousky, které nikdo jiný nemá. Mrkněte se třeba na Vinted (dříve VotočVohoz) nebo na Recycle with love, e-shop s pečlivě vybranými vintage kousky.

Oblečení od designérů logicky stojí víc než kousky z řetězců. Mějte ale na paměti, že tady se investice rozhodně vyplatí. Oblečení je totiž dobře ušité, z kvalitních materiálů a vydrží vám roky. A kde takové věci seženete? Například v butiku Czech Labels & friends. Nebo sledujte Local Icons, projekt Veroniky Ruppert a Kataríny Král, který prezentuje české výrobce.