Stále módní kašmír!

/ Redakce

I když počasí se nechová, jak by se od něj na konci října očekávalo, chladným dnům se asi přeci jen v brzké době nevyhneme. Již včera jsme vám naznačili, že kašmírové svetry jsou stále „in“ a lze je kombinovat téměř jakkoli.

Dnes vám o kašmíru něco málo prozradíme, abyste měli představu o jeho nadprůměrné kvalitě i nadčasovosti. Kašmír, kašmírová vlna, je luxusní přírodní materiál. Není nic příjemnějšího na dotek než právě kašmír. Navíc je velice hřejivý a při správné údržbě i dlouhověký. Každý z nás (jak muži, tak ženy) by měl vždy dát přednost kašmíru. Klasická vlna umí být na těle velmi nepříjemná a kousavá, zatímco kašmír vás zahalí do jemnosti, které nelze odolat.

Kašmír se do Evropy dostal počátkem 19. století a oblibu si získal mrknutím oka. Vlákna kašmíru pocházejí z kašmírských (odtud i název) nebo tibetských koz. Vlákna by nikdy neměla být silnější než 20 mikronů a měla by se získávat především vyčesáváním, které se provádí ručně. Například v Iránu se surový materiál získává střiháním a to značně snižuje délku vláken. Zajímavostí je, že kašmírová a ovčí vlna se od sebe rozezná jen pod mikroskopem, ale cenově kašmírová vlna tu ovčí převyšuje až devítinásobně. Vysoká cena je i důvodem toho, že se kašmír zpravidla nezpracovává čistý, ale v kombinaci s vlnou. Je proto vždy důležité sledovat etiketu, na které vždy musí být uvedeno procentuální zastoupení kašmíru.

Etiketa neslouží jen k uvedení složení materiálu, ale najdete na ni i doporučený postup pro praní. Je důležité vše přísně dodržovat. Pokud tak neučiníte, můžete vytáhnout z pračky svetr, který už neobléknete vy, ale vaše malé dítko:-). Při praní je extrémně důležitá teplota vody. Neměla by nikdy být vyšší než 20°C a prát kašmír je doporučeno pouze ručně. Na ždímání i sušičku důsledně zapomeňte. Co se týká žehlení, vždy zvažte, zda je nezbytně nutné. Pokud budete vše dodržovat, váš kašmírový kousek vydrží léta a možná ho zdědí i váš genový nástupce.

Kašmír je velmi oblíbený u módních návrhářů. Hodně na něj sází například Petra Balvínová, která si potrpí na kvalitní materiály. Pokud chcete ušít kašmírový kabát na míru, pak rozhodně zamiřte do jejího butiku TIQE v centru Prahy.

Dalším místem, kde narazíte na fantastické kašmírové kousky je luxusní butik DUSNI3. Zde najdete značku Allude, za kterou stojí návrhářka Andrea Karg. Bývalá krasobruslařka, právnička a modelka se jednoho dne rozhodla věnovat módě. Své úsilí vložila právě do kašmíru a díky její německé preciznosti dala vzniknout úchvatným elegantním a pohodlným svetříkům. Andrea do svých kousků vkládá samu sebe, a tak její kolekce jsou stylové a především nositelné.

Do kašmíru je velmi snadné se zamilovat a zcela mu podlehnout. Stačí si obléci svetr z ovčí vlny a poté z kašmíru. Věřte, ten kašmírový už nikdy nesvléknete a možná i váš partner se o trochu více přitiskne!

Foto: DUSNI3; Net-a-porter; Pinterest.com