Veganství není jen o tom, co člověk jí, ale také o tom, co si obléká a jak sám sebe prezentuje. Při větě Vyměňte přírodní materiály za syntetiku, se vám možná zježí chlupy na těle, ale není k tomu důvod. Moderní syntetické materiály jsou již natolik kvalitní a technologicky dokonalé, že jsou častěji lepší než ty přírodní.
Screen shot 2015-05-14 at 10.09.45 PM

Dbejte na materiál
Je asi nad slunce jasnější, že veganská móda nepodporuje používání materiálů, jako jsou kožešiny a kůže všeho druhu, i kdyby byli z udržitelných chovů na farmách. Málokoho ale napadne, že mezi materiály, kterým vegani říkají NE, patří také peří, ať už jako ozdoba, nebo jako výplň bund a kabátů. Stejně tak tabu jsou přírodní hedvábí nebo vlna. Přírodní materiály, jako bavlna a len, pak musejí být v Bio kvalitě. To o jaký materiál opravdu jde poznáte nejen na visačce na oblečení, ale také podle ceny. Je totiž jasné, že pravé hedvábí nebo norková kožešina, jsou ve vyšší cenové skupině, než umělý materiál.
60a53d34bacaef186e2252b455be4e99

Uvědomělé značky
A kdo že to vytváří veganskou módu? Jednou z nejzarytějších vege tvůrkyň je návrhářka Stella McCartney. Právě ona je ukázkou toho, že styl a luxus se skrývá v něčem jiném, než v kožešinách. “Návrháři si často neuvědomují, jak zodpovědné k planetě je používání umělých kožešin, ale ani to, že tento materiál je mnohem univerzálnější a dá se z něj vyrobit více věcí, než z pravých kožešin.” Říká Stella McCartney. Další značkou, která nedá dopustit na ochranu planety, je MATT&NAT, vytvářející krásné kabelky a veganskou řadu vytváří také řetězec H&M. Další seznam vege značek sestavila organizace PETA a najdete v něm například Steve Madden, Urban Expressions, Umasan, Vaute Couture nebo Black Score pro kterou trička navrhovali například Cara Delevingne a Kanye West.  Veganské kolekce sem tam připravují také čeští designéři.
665881

 

Zdroj foto: MATT&NAT/Zoot.cz, Instagram Stella McCartney