Spolupráci nekonvenčního umělce Zdeňka Řandy aka Pasty Onera se společností Potten & Pannen – Staněk, která je u nás prodejcem designových a luxusních potřeb do domácnosti, odstartovalo pětadvacetileté výročí působnosti této firmy v České republice. Společnost oslovila předního českého umělce a jednoho z průkopníků českého graffiti, který si zahrál i v kultovním filmu Tomáše Vorla Vejška, aby upravil design několika ikonických předmětů, jež se těší mimořádné oblibě.

Nezávislý umělec Pasta Oner z graffiti postupně přesunul své zaměření na tradiční média jako malování a sochařství a úspěšně se etabloval v galerijním světě. Jeho aktuální tvorba spočívá především ve výrazných pop-artových akrylových malbách a ambiciózních prostorových objektech. Znázorňuje témata jako posedlost penězi, sexem, náboženstvím, luxusem či spotřebitelským pojetím krásy a překládá je do nových kontextů charakterizovaných technologiemi, rostoucí rychlostí přenosu informací a pomíjivou estetikou dnešní kultury. Spolupráce s průmyslem pro Pastu Onera není úplně neokoukanou záležitostí. Již dříve navrhl například kolekci ponožek pro kultovní Happy Socks či skatová prkna pro Marshal Apparel.

Avšak jako první český výtvarník dostal Pasta příležitost podílet se na vzhledu flakonů proslulých katalytických lamp Lampe Berger. Výsledkem je limitovaná edice 200 kusů výročních lamp. Pasta Oner se tímto krokem zařadil do exkluzivní společnosti designérů, s nimiž francouzská společnost Lampe Berger dosud spolupracovala. K nejvýznamnějším patří skutečné ikony secesního stylu Emile Gallé a René Lalique nebo Sabino.

Historie společnosti Lampe Berger se začala psát v roce 1898, kdy její zakladatel Maurice Berger vyrobil první katalytickou lampu za účelem dezinfekce a čištění vzduchu v nemocnicích. O něco později, ve 30. letech 20. století, na sebe značka začala upozorňovat vzhledem flakonů. Tyto katalytické lampy jsou však nejen krásné, ale také dokonale čistí vzduch a dodávají mu jemnou vůni. Mezi milovníky Lampe Berger v minulosti patřil třeba kubista Pablo Picasso nebo francouzský avantgardní básník Jean Cocteau. Zajímavostí je, že posledně jmenovaný lampu používal pro odstranění zápachu opia, které kouřil…

A právě historii značky si vzal Pasta Oner při svém návrhu za svou:

„Historie a elegance je reprezentována ženskou postavou, která jakoby na nás vystoupila ze starodávných flakonů a váz, lesní víla v letním vánku, kterou obklopují krásné laně. Lehkost je reprezentována současným symbolem balonků, které stačí vypustit, stejně jako krásnou vůni.“

Pro Potten & Pannen Pasta navrhl také hravý design oblíbených švýcarských lahví SIGG, které jsou vyrobeny z jediného kusu hliníku, což i při zachování velmi nízké hmotnosti lahve zaručuje maximální těsnost a nepropustnost. Nyní tyto lahve nesou i českou stopu!