„Stylové“ legendy módního průmyslu a žurnalistiky

/ Redakce

Móda je obor jako každý jiný. Má své posvátné místo, má své fanoušky, které ji ctí a zbožňují. Má i své legendy, které se snažíme následovat, kterými se necháváme inspirovat, a to navzdory tomu, že nenosí vysokou eleganci ani poslední trendy.

Iris Apfel (95 let) – interiérová designérka

Iris Apfel je jednou z nejvýraznějších osobností módního světa. Tato devadesátipětiletá dáma s velkými brýlemi, interiérová designérka, která pracovala celkem pro devět amerických prezidentů od roku 1950 do roku 1992, a hlavně módní ikona a sběratelka módy, je velmi zajímavou osobou, kterou stáří prozradí jen vrásky. I ve svém neuvěřitelném věku je stále aktivní, navštěvuje módní týdny a nově se objevila i v reklamní kampani na hodinky. Vznikl o ní i dokumentární film který je nejen o kariéře, ale i náhled na módu, kdy říká; “Kašlu na to, jestli jsem pozvaná na party, nebo na party jsem. Vždycky mě nejvíc bavilo na party se připravovat, oblékat.“

iris apfel

Suzy Menkes (73 let) – novinářka

Suzy je jednou z nejuznávanějších módních novinářek. Je redaktorkou britské verze módní bible Vogue. Na jejím názoru záleží úspěch kolekce, a proto si ji návrháři snaží předcházet. Nepatří mezi redaktorky, které tráví čas v posilovnách a trápí se nekonečnými dietami. Její módní styl patří rozhodně do sekce extravagantních, ale vysoce originálních. Účes nosí natolik ikonický, že se jím na nějakou dobu nechala inspirovat i česká módní kritička Františka Čížková.

1

Carmen Dell’Orefice (85 let) –  modelka

Jedna z mála modelek, která svou práci dělá dodnes a na vysoké úrovni a je stále žádaná. Ani ve věku 85 let nikdo nezastaví modelku, která se objevuje na titulních stranách světových magazínů. Je považována za “nejstarší pracující modelku”. Poprvé se vyskytla na obálce Vogue již v 15 letech a od té doby je k nezastavení. Můžete ji vidět v kampaních Rolex, Target nebo na obálkách Vogue, W nebo Harper’s Bazaar. Dodnes si ji designéři vybírají i pro módní mola, která prý patří jen mládí. Další důkaz, že stáří je jen otázkou mysli a nikoli těla, a že móda je rovněž určena starším ročníkům.

2

Vivienne Westwood (75 let) – návrhářka

Rázná, výstřední a sexy, taková je Vivienne Westwood i její móda. Vivienne Westwood je považována za jednu z nejvýraznějších návrhářek dvacátého století držící ocenění Řád britského impéria, ale rovněž velká aktivistka v ochraně lidských práv a v otázkách globálního oteplování. V roce 1970 spolu s Malcolmem otevřeli butik v Londýně s názvem Let it Rock, který je dnes považován za prapůvod punku. V její tvorbě můžeme nalézt historické odkazy, techniky i látky. Její rozvratné tvary a konstrukce předbíhají dobu. Její modely jsou vždy jedinečné, vyzývavé, sexy a často velmi provokativní, ale vždy prostě neodolatelné. Viviennne se vždy chce odlišovat. „Jsem ráda, když muži a ženy, které oblékám, vypadají důležitě,“ říká designérka.

3

Foto: Profimedia.cz; Instagram