Tanec i trendy hlavními aspekty jarní kolekce Dior

/ Lenka Komrsková

Jakou feministickou message přinesla Maria Grazia Chiuri tentokrát?

Italská kreativní ředitelka francouzského módního domu obohacuje zpravidla kolekce Dior feministickým poselstvím propojeným s tradicí značky. Modely pro jarní a letní kolekci 2019 byly inspirovány ženskou tanečnicí Sharon Eyal, její sílou, flexibilitou a odvahou. Oslavu doprovodily další hrdinky současného tance, jež se ve své vizi navrátily k počátku světa, Dionýsovi a všudypřítomné energii.

Inspirace z archivu

Maria opět myslela i na historii značky, kde také celá taneční idea vznikla. Z archivů je jasné, že Christian Dior tanec miloval. Nalezené dokumenty odhalily jeho spolupráci s choreografem Ronaldem Petitem na baletním vystoupení Treize Danses, ale i přátelství s tanečníci a klientkou módního domu Dior, Margot Fonteyn.

Módní balerína

Feministická message se zaměřila na ženskou energii v pohybu a na samotné kouzlo siluety. Taneční styling je více než propojený s dokonale navrstvenými transparentními sukněmi, jež má Chiuri tolik v oblibě, spojení se však projevilo i v doplňcích – stužkách ve vlasech i na botách. A kdo jiný by mohl z balerínek opět udělat hit, než Maria?

Dominantní síťovina

Návrhářka se držela i své klasiky. Obleky, saka, formální vesty – to vše doplňovalo odlehčenou kolekci a zároveň bez sebemenšího úsilí obsáhlo trendy nynější i nadcházející sezony. O více než casual hit se postarala síťovina, která se stala jedním ze stavebních pilířů jarních modelů. Maria ji použila jen decentně, pak jako dominantní kousek a nechyběly ani sukně v midi délce, jež se klasicky prolínaly napříč kolekcí.

Návrat batiky

Barevná paleta se držela zemitých, přírodních tónů, jež napomáhaly autentičnosti celé ideje. Černé a temné navy odstíny jemně vyzdvihla béžová spolu s bílou a o kontrast se postarala barva khaki. Kompletní outfity zaujaly i díky jemnému ombré, které postupně přešlo do významného 90’s trendu, batiky. Designérka se jí opravdu nebála a vznikl tak skvostný flashback, i co se střihů týče. Basic i trendy květinový print byl pak postavený na kopretinách.

CD logománie

Nakonec je více než nutné zastavit se u doplňků. Stuhy ve vlasech doplnily elegantní barety a velký prostor dostaly i úhledné šátky na hlavě, jež zaznamenaly velký boom během celého módního měsíce. My jsme si nejvíce zamilovali pásky s monogramem CD, který má potenciál nahradit slavný Gucci belt. Návrat pak významně oslavily Saddle bags, na nichž nechybělo houpající se zlaté D.