A co na té józe pořád všichni máte?

/ Redakce

Slyšíte kolem sebe neustále to magické slovo namasté, potkáváte ve městě lidi s podložkou na jógu a v pátek večer nemůžete sehnat kamarádku na víno, protože i ona jí propadla? Divíte se, proč tomu tak je? Prozradíme vám to.

Balanc

Jóga je hlavně o rovnováze, koordinaci a uvolnění, které pravidelným cvičením získáte. V dané chvíli totiž existujete jen vy a vaše tělo. Kromě soustředění a zklidnění mysli je jóga rovněž skvělá na zvýšení celkové flexibility a pro zlepšení správného držení těla.

Úleva od bolesti

Bolí vás záda a krční páteř z celodenního sezení u počítače? Tak vězte, že jóga pro vás může být vysvobozením. I úplně nejjednodušší asány vás dokonale protáhnou a pomohou zmírnit bolesti. Určitě to chce vytrvalost a nevzdat to hned na začátku. Ale nebojte, jóga je návyková a rozhodně zdravější než nějaké léky.

Nádech a výdech

Důležité je správné dýchání, které je s jógou spjaté zcela zásadně. Jde totiž o určitou formu meditace, jež zklidňuje a uzdravuje mysl a tělo. Jste-li na začátku, určitě je dobré cvičit pod dohledem instruktora, který vás vše naučí.

Antistres

Naše fyzická stránka a to, jak se cítíme, souvisí s psychikou. Při cvičení jógy se učíte relaxovat svou mysl, soustředit se, zhluboka dýchat a celkově zpomalit. To všechno si pak můžete přenést do běžného života a kdejaké stresové situace pak budete zvládat daleko lépe.

Kondička

Existuje spousta druhů jógy, které se liší svou dynamikou a náročností. Možná se vám to nezdá a je to i důvod, proč jste se do tohoto cvičení ještě nepustili, ale při józe se můžete i dost zapotit. Spalujete, hubnete, zpevňujete a posilujete svaly celého těla. Ne nadarmo s ní spousta sportovců kombinuje svůj klasický trénink.