Trenčkot – ikonický oděv, který nikdy nevyjde z módy

/ Redakce

Již v dávných dobách ženy řešily, jak se stylově obléci do deště, kočárů či otevřených aut, ve kterých to značně profukovalo.

Nepromokavé pláště a kabáty se staly výzvou pro návrháře a výrobce. Největším problémem byl materiál, který stále nevypadal příliš esteticky. Zlom přinesla až 70. léta 19. století, kdy se zrodil garbadén, látka s krepovou vazbou tkané z impregnované příze. Vynálezcem této látky byl Thomas Burberry, který tuto látku zpočátku používal pro sportovní, lovecké a vycházkové odívání. V roce 1900 se rozhodl Thomas Burberry z této látky šít klasické pláště do deště. Tento neocenitelný přínos do odívání přivítali muži i ženy a to především ve Velké Británii, kde jak všichni víme, velice často prší. Nicméně do klasického trenčkotu zbývalo ještě několik let. Postupně k látce přibyla bavlna, chemická vlákna a z kabátu se stal ikonický oděv, který přežil desítky let a s největší pravděpodobností dalších desítky let i přežije.

Střih trenčkotu je daný. Typické je dvouřadové zapínání, v horních partiích je látka zesílena, abychom klopy mohly zdvihnout a lépe nás chránily před nepřízní počasí. V dolní části rukávů jsou pásky a řemínky, které rukávy stáhnou natolik, aby ani ten nejmenší závan větru dovnitř nepronikl. Dominantou jsou objemné kapsy a pásek, který drží kabát na těle a vytváří dokonalou siluetu.

Trenčkot byl původně určen především mužům, ale nyní je výsadou žen, které mají vytříbený vkus. Nejslavnějším nositelem byl Roald Amundsen, který dobyl jižní pól. Slavný detektiv Columbo v podání Petera Falka proslavil trenčkot stejně jako svou slavnou ženu, kterou nikdy nikdo neviděl. Herec Humphrey Bogart trenčkot proslavil v klasickém filmu Casablanca. Mezi ženami byla průkopnicí Audrey Hepburn v roli Sabriny.

Trenčkot by neměl chybět ve skříni žádné z nás. I když typickou značkou je Burberry a typickou barvou šedobéžová, i to nemusí být zásada, které je třeba se držet. I  jiné oděvní značky zařadily trenčkot do svých kolekcí a přizpůsobují ho nejnovějším trendům. Například červený trenčkot značky Rabwah nebo bílý značky Karen Millen prozáří váš styl stejně jako klasický z řady Burberry Prorsum. Inspirací vám může být manažerka největšího butiku Burberry v Londýně Grace Eden, která si oblékla trenčkot modré barvy a k jejím nádherně zrzavým vlasům je více než perfektní.

 

Foto: facebook.com; net-a-porter.com

 

0 Comments

Leave a Comment