Užší nominace na Czech Grand Design 2013 nepřekvapily

/ Redakce

Nominace na jediné sošky oceňující tvůrce i práce z oblasti designu se ve čtvrtek večer zúžily. Z původních několika desítek zbyla naděje na letošní cenu v podobě skleněné vázy už jen čtyřiadvaceti autorům a firmám. Módní nominace bohužel nijak nepřekvapily.

Jakub Polanka, Monika Drápalová a Hana Zárubová. Tuto „módní“ trojici poslala Akademie designu České republiky blíže k prestižní ceně Czech Grand Design 2013.

Trio tak „porazilo“ už několik autorů z prvního kola nominací. Konkrétně za sebou nechalo Jindru Jansovou, Mirku Horkou, Martina Havla, Mira Saba, Lenku Kohoutovou nebo Liběnu Rochovou. Za poslední kolekce, za něž byli nominováni, i za celkovou tvorbu by si alespoň postup do užšího výběru zcela jistě zasloužili Jindra Jansová, Mirka Horká nebo Miro Sabo.

Avšak proti těmto „neznámým“ tvářím stojí tři velká jména české módy. Jakub Polanka sice zazářil na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend s multikulturní kolekcí Belleville, jednu sošku pro Grand návrháře roku si odnesl již v roce 2009. To Hana Zárubová, jejíž kolekce už několik sezón přináší stále tutéž hru s geometrickými tvary, získala cenu dokonce dvakrát – v letech 2010 a vloni. Monika Drápalová má cenu z roku 2008, z loňského podzimu nese navíc titul Ceny šéfredaktorů Designbloku 2013.

Několik mladých módních designérů mohlo navíc bojovat v kategorii Objev roku. Mezi talenty ze všech oblastí designu se do užších nominací prodral i Lukáš Spilka, držitel designblokové Fashion Talent Card a aktuální student Královské akademie v Antverpách, který publikum podzimního Designblok Premier Fashion Weeku oslnil gradující kolekcí z juty, umělých vlasů a tavené textilie. I mezi nejmladší talenty – do nejširších nominací – však Akademie mohla poslat ještě další jména. Stačilo se podívat na návrháře všech módních akcí či jiných vysokých škol, než je UMPRUM.

Mezi fotografy ve finální trojce zaujala místo Bára Prášilová. Naději na sošku získala za nafocení kampaně pro Hanu Zárubovou. Cenu získala již dvakrát – 2012 a 2010.

Výběr nominací by snad mohl působit dojmem, že mimo osvědčená jména nemáme žádné další kvalitní tvůrce. To ale rozhodně není pravda, stačí otevřít oči a sáhnout dál, byť do neznáma.

Foto: Archiv