Nechcete-li se stát radikálním veganem a přesto nechcete zbytečně devastovat planetu, pak není nic snazšího, než se zajímat o to z čeho a jak se vyrábí vaše kosmetika. Většina světových kosmetických značek už dávno netestuje své výrobky na zvířatech, přesto ale výrobky nemusejí být veganské. Jak tedy tu opravdu veganskou kosmetiku poznat? Spoléhat se na sliby výrobců, může být často ošemetné, proto se budete muset naučit luštit složení produktů, pátrat na internetu a dešifrovat označení jednotlivých surovin. Doporučujeme nainstalovat do telefonu aplikaci Ingredient Watch, která vám okamžitě napoví zda je ingredience ok. Dalším vodítkem by měl být certifikát Vegan či Vegan Certified na obalech produktů.Věřte, že takových kosmetických produktů v pečující i dekorativní kosmetice je mnoho a dokonce jsou často úžasnější než ty ostatní. Stačí je jen najít.

Paris Fashion John GallianoI v přírodní kosmetice se často mohou skrývat živočišné přísady, proto jestliže vyznáváte veganskou životní filozofii, budete si na ně muset dát pozor. Zde jsou některé z nic a budete se možná divit, kolik toho ze zvířat ve vaší kosmetické taštičce je.

Živočišný skvalen: Jedná se o součást tuku ze žraločích jater, který má má hydratační účinky
Guanin: Výtažek z rybích šupin, který se přidává se do šamponů, rtěnek, laků na nehty, očních stínů i linek pro třpytivý efekt.
Kolagen: Kolagen je protein běžně extrahován z kůže a kostí jatečních zvířat. Používá se pro svůj hydratační účinek.
Glycerin: Další hydratační složka vyráběná z živočišných tuků. Má samozřejmě svou rostlinnou alternativu.
Kyselina hyaluronová: V poslední době hojně používaná kosmetická přísada se dříve vyráběla z kohoutích hřebínků či očí tuňáků. Dnes má již svou laboratorní alternativu, která je ovšem nákladnější na výrobu. Ne všichni výrobci ji proto využívají.
Rybí tuk a vitamín D a A: Nejčastěji vyráběné z makrely, lososa nebo mořské tresky.
Karmín: Také milujete karmínově červenou rtěnku? Své pojmenování získala tato barva po samičce brouka červce, z něhož se barvivo vyrábí. Samičky se nechají usušit a následně se vaří a nechají se chemicky vysrážet. Barvivo se používá v dekorativní kosmetice, ale i v potravinách.
Lanolin: Hojně využívaná látka s regeneračními účinky, se získává z tuku a potu ovcí.
Šnečí sliz: Obsahuje kyselinu glykolovou, proteiny a elastin a proto se v kosmetice využívá k regeneraci.
Kaviár: Složka jíž často obsahují produkty proti vráskám, se získává z mrtvých ryb.
Lecitin: Získává se z vajec, ale také například ze sóji. V kosmetice zabraňuje vysoušení pokožky a udržuje její přirozené pH.
Med, propolis a mateří kašička: Využívají se hlavně pro své regenerační účinky. Ale ani tyto produkty nemají ve veganské kosmetice co pohledávat.
Keratin: Složka jíž často obsahují vlasové přípravky, se získává z ovčí vlny.
Perleť: Jedná se o materiál produkovaný měkkýši na vnitřní stranu jejich schránek. Používá se k vytvoření třpytivého a měňavého efektu v kosmetických výrobcích.
Hedvábí: V kosmetice se často využívá výtažek z hedvábí, které vylučuje bourec morušový.
Perly: Ano, i výtažky z perel se v kosmetice, jak dekorativní tak také pečující, často využívají a nejedná se o veganskou složku.

Živočišné produkty mají samozřejmě svá rostlinná a laboratorní alternativa, která jsou ale často na výrobu nákladnější a složitější. A to je důvod, proč jsou často tyto produkty dražší. Mezi kosmetické značky, které by se do veganské složky mohly zařadit, patří například značka Alverde, Botanicus, Dr. Hauschka, Herbiline, Lavera, L´Occitane, Nobilis nebo Weleda nebo Lush, a další jež by měly mít na svých obalech příslušné označení. Stačí-li vám, když produkty nejsou testovány na zvířatech ani neobsahují testované složky, sáhněte ještě po značkách jako jsou Bourjois, Clarins, Clinique a Esteé Lauder, Dermacol, Balea, Gabriella Salvete, Mary Kay, Nivea, Oriflame nebo Revlon či Swiss Herbal a další.