Vojta Lacko: Choreograf a instruktor, který vás tanec naučí milovat

/ Redakce

Zcela neplánovaně jsem se ocitla na jedné z lekcí Vojty Lacka a ihned jeho kouzlu strhnout vás pro tanec, propadla. Najít si v současné hektické době čas na jakýkoli sport se stává nereálné. Když už si ale nějaký vyhradíme, po chvilce toho litujeme. Posilovna nás unavuje, běhání vyžaduje pravidelnost a doma před televizí to odbýváme. Zkuste tedy pohyb tancem. Věřte, že tento čas využijete v každém směru, shodíte pár kil, provětrat hlavu, budete se cítit znovu jako ženy, které ještě stále stojí za to.

Co bys o sobě našim čtenářům na úvod prozradil? Jako malý jsi tanečník vůbec nechtěl být…

Tancuji od 13ti let. Sestra za mnou jednou přišla a požádala mne, abych s ní šel jako doprovod na konkurz do taneční skupiny. Táta ji tenkrát nechtěl pustit bez doprovodu. Nakonec jsme tedy šli ruku v ruce. Já jsem neměl vůbec žádné vhodné oblečení, šel jsem jen v tričku a riflích, nakonec mne tam ti zkoušející přemluvili, abych to rovněž zkusil.  A dopadlo to tak, že nakonec mezi 40 uchazeči vybrali mne a moje sestra bohužel neuspěla. Já už v té době měl samozřejmě nějaké zkušenosti s breakdance stylem, který byl v 80. letech u nás v Československu absolutní novinkou. Vedle toho jsem dělal gymnastiku, tančil jsem v taneční skupině. Nakonec jsem tu taneční skupinu i vedl, protože člověk, který to šéfoval, odešel do Baletu Československé televize a kolegyně, které to vedly po něm, otěhotněly. Takže jsem se toho ujal já a skupinu jsem přejmenoval na název  „Insania“. Tak byla má taneční kariéra definitivně odstartována.

A jak se tvůj taneční osud odvíjel dál?

Ze skupiny se nakonec stala taneční škola, začali jsme jezdit po soutěžích na Mistrovství Československa, Evropy i světa. Když se na to dívám zpětně, tak se to zdá velmi úsměvné, protože za komunismu se mohlo tancovat jen na předem dané kreace, a také se vždy tančilo jen na orchestrální muziku. Až s blížícím se pádem totalitního režimu bylo možné vystupovat s choreografiemi na hudbu, která byla ze západu a byla „zpívaná“.

Hned na úvodní hodině MTV dance si nám (matkám) řekl, abychom nedávali své děti na balet. Pojí tě s baletem špatná zkušenost?

Balet je strašná dřina a ve výsledku je to velmi nedoceněné. Je to o odříkání, drezuře a ztrátě volného času. Já jsem s baletem začínal dost pozdě. Nakonec jsem na konzervatoři měl velké zdravotní problémy a nedokončil jsem ji. Zklamání je to potom veliké a uspěje skutečně jen nepatrná hrstka.

_X6B4844

 

Takže tvým snem bylo stát se původně baletní hvězdou?

Ne tak docela, mým snem bylo a je stát se zpěvákem! Miluju karaoke, zpívám moc rád. Nicméně nakonec jsem se ke zpívání nikdy neměl možnost profesionálně dostat. Nejblíže k zpěvu jsem se dostal díky účinkování, v dnes již legendárním muzikálu Dracula, do kterého mne vybral ještě mistr svého oboru Richard Hes. „Bohužel“ jen jako tanečníkJ

A je Richard Hes vaším vzorem?

Dá se to tak říci, znali jsme se dlouho. Ve skupině UNO jsem sice nikdy nebyl, ale profesně jsme se potkávali docela často.

Zpět ke zpěvu, jaký žánr je ti nebližší jako zpěvákovi a jaký jako tanečníkovi?

Rád bych zpíval pop, ale poslouchám paradoxně house a techno (smích). Nicméně pro mé taneční hodiny jsem si oblíbil hvězdy popu dekád minulých jako je Kylie Minogue, Madonnu, Jennifer Lopez. A, ještě jedna celkem humorná vsuvka – mám za sebou období, kdy jsem totálně podlehl britským Depeche Mode. Chodil jsem pouze v černém. Prostě muž hudebního kontrastu (smích).

A co je tvou hlavní doménou v současnosti?

Jsem instruktor skupinových cvičení. Občas dělám choreografie pro reklamu a občas pro určitou skupinu na soukromá vystoupení.

Co si myslíš o uskupeních mužů, kteří tancují na podpatcích?

Já mám rád originalitu. Ti kluci jsou určitě šikovní, ale nebyli první. V celku se mi to ale líbí.

Jaké typy žen chodí na tvé hodiny?

Chodí ženy, které chtějí zhubnout, ale jsou i takové, které si chtějí vyčistit hlavu a chtějí získat dobrou náladu. A to věřím, že se mi daří! Ženy se na mých hodinách cítí žensky, sexy a přitažlivé, což jim často v dnešní hektické době chybí.  

received_1170557646288054

Tvá nejoblíbenější hodina?

Určitě movie dance (tanec na písně ze slavných filmů a muzikálů jako Mama Mia, S tebou mě baví svět apod.)

Prochází i tanečník syndromem vyhoření?

Prošel jsem tím několikrát. Po konzervatoři jsem byl zdravotně na tom velmi špatně. S tancem jsem úplně skončil. Bylo tady nebezpečí invalidního vozíku. Začal jsem dělat realitního makléře, přibral jsem na 106 kg. S tancem jsem ale zůstal v kontaktu, jezdil jsem na soutěže jako porotce. Miluji práci s lidmi. Po deseti letech v realitách pak jeden den za mnou přišla kolegyně, vzala mne na hodinu zumby, mně se to zalíbilo a vtáhlo zpět do tanečního světa. Stal jsem se instruktorem zumbyV současné době jsem profesionálním instruktorem hodin Latino Dance,  Movie Dance, MTV Dance, Street Dance, Aerobic Dance… vlastním licence na posilovací formy jako kruhový trénink, cvičení pro maminky po porodu a před porodem a další posilovací formy.

Tvoje klienty relaxují na tvých hodinách, jak relaxuje tanečník?

Mám rád saunu, páru. Ale můj relax je tělocvična a hudba. Moje práce je mým koníčkem i odpočinkem.

Věnuješ se na svých hodinách i dětem?

Jasně! Třeba teď připravuji šmoulí choreografii…(smích).

received_1170557609621391

Foto: Soukromý archiv Vojty Lacko