Waris Dirie je somálská modelka, herečka i spisovatelka. Je to však zároveň žena, která ve třinácti letech utekla z domu, aby se nemusela vdát za staršího muže, kterého ji nomádská rodina vybrala. Než mohla dosáhnout vrcholu, musela nejprve poznat dno.

Díky své tetě se dostala do Londýna, kde ji zaměstnali bohatí příbuzní. Somálský velvyslanec sice byl částečně její krví, avšak láska ani vřelost z jeho strany nečišela. Po skončení jeho působnosti zůstala i nadále Waris v Londýně a začala pracovat jako uklízečka v McDonaldu.

Waris Dirie

Příběh jako z pohádky teprve začínal, když Waris náhodou potkal fotograf Terence Donovan. Jeho pomoc dostala Waris na titulní stranu Pirelliho kalendáře a její kariéra ve světě módy mohla začít. Kromě zastupování světových značek si o pár let později Dirie zahrála vedlejší roli v bondovce Dech života.

Ještě než napsala autobiografickou knihu Květ pouště, která se stala absolutním bestsellerem a následně byla i zfilmována, promluvila Waris v roce 1997 v rozhovoru pro časopis Marie-Claire otevřeně o problematice ženské obřízky, kterou sama v dětství prodělala. Právě tento rozhovor nastartoval kariéru velvyslankyně Populačního fundu OSN, který bojuje proti ženské obřízce po celém světě.

Dirie, Waris, * 1965, Somalian fashion model and writer, full length, during German film premiere of "Desert Flower", Cinestar B

Waris po letech mohla navštívit svou matku v Somálsku a rozhodla se napsat i další knihy jako Svítaní v poušti, Dopis mé matce či Děti pouště, rovněž obeznamující veřejnost s problematikou ženské obřízky.

Zfilmování knihy Květ pouště se účastnila v hlavní roli modelka Liva Kebede a film se dostal do více než 20 zemí světa. Rovněž získal ocenění v kategorii Nejlepší film za Bavorskou filmovou cenu a nominaci Award in Gold.

Waris Dirie se zamilovala do Vídně, kde doposud žije. V roce 1997 se rozhodla se světem módy skončit a věnovat se boji, který započala již jako dítě. V témže roce se jí narodil syn Alekí, který v osmi letech získal rakouské občanství.

Waris4

Nadace Waris Dirie založená ve Vídni roku 2002 zastává osvětu ve věci nebezpečnosti rituálu ženské obřízky a dále pak nadace PPR, kterou somálská aktivistka za lidská práva založila společně s herečkou Salmou Hayek a jejím mužem v roce 2009 bojuje za všeobecná ženská práva. Respekt a úctu totiž nemají ženy automaticky v každé zemi po narození a úroveň jakými se s nimi jedná, je často proti veškerým lidským právům. Waris získala za svou činnost mnohá ocenění, ale tím největším je fakt, že se lidé dozvídají podrobnosti o starých a nelidských praktikách, které se dodnes šíří v mnoha zemích.

profimedia-0173683857

Foto: Profimedia.cz