Záplava klobouků na anglických dostizích

/ Redakce

Pro Angličany je to stejně významný svátek, jakými jsou Vánoce nebo oslava Nového roku. Pro pány je to příležitost k vysokým sázkám a pro dámy možnost ukázat svou originalitu a často i značnou odvahu.

Řeč je o královských dostizích Royal Ascot, které jsou každoročním velkolepým setkáním členů královské rodiny, zástupců aristokracie a jiných významných britských i světových osobností. Tyto dostihy nejsou jen o koních a ani o vítězích, nýbrž o plejádě kloboučků, u nichž kreativita nezná mezí, a to zcela doslova. Přítomné dámy se na tyto dny chystají dlouhou dobu dopředu, jelikož přijít na tento dostih bez výrazné dekorace hlavy je naprosto nepřípustné. Každá z dam chce na sebe upoutat mimořádnou pozornost a touží patřit mezi vítězky klání o ten nejvýraznější klobouček dané sezony.

A tento rok bylo opět co obdivovat. Je až neuvěřitelné, kam sahá kreativita modistů a modistek. Na hlavách aristokratů i běžných návštěvníků jsme mohli zahlédnout velkou růži, motýla i kloboučky na klobouku a mnoho peří. I letos ovládla žebříček těch nejpompéznějších klobouků jednoznačně Larisa Katz. Její pokrývky hlavy byly opět velikostně největší. Letos propadli kloboukům i muži, což se už trochu vymyká britské tradičnosti, ale doba se stále mění a muži více experimentují.

Larisa Katz

Nechyběla ani královská rodina v čele s královnou Alžbětou, která pro tento slavnostní den zvolila bleděmodrý kabát jednoduchého střihu a k němu sladěný klobouček stejné barvy. Na dostizích nechyběla například princezna Beatrice, která sice zvolila velmi decentní klobouček, ale celkový outfit hodně pokazila výběrem šperků.

Princezna Beatrice

Na dostizích se objevily i další celebrity jako herečka a modelka Liz Hurley nebo bývalá úspěšná tenistka Steffi Graf. Obě zvolily výrazné kloboučky, ale mezi záplavou uměleckých kýčovitých kousků patřily rozhodně mezi ty decentnější.

Liz Hurley

Dostihy v Ascotu zkrátka patří mezi akce, které ctí tradici, ale na druhé straně jsou i plejádou nevkusu a kýče. Ať je to jakkoli, je to přehlídka lidské kreativity, která je stále bezedná.

Foto: Prodimedia.cz