Žebříček nejmocnějších žen světa

/ Redakce

Rok 2013 je již desátým v řadě, kdy americký časopis Forbes zveřejňuje seznam čítající přesně sto jmen nejmocnějších žen na světě, které ovlivňují dění napříč všemi ekonomickými sférami.

Pokud by někoho zajímala metodologická stránka věci, tak na samotném začátku výběru stálo zhruba 250 kandidátek do proslulého žebříčku, z této skupiny ovšem do úzkého finále prošla méně než polovina z nich, aby byla následně rozdělena do sedmi kategorií: milionářky, podnikání, lifestyle (včetně zábavního a módního průmyslu), média, neziskové organizace, politika a technologie. Všechny zástupkyně jednotlivých odvětví se uspořádaly prostřednictvím třech souvisejících metrik – současného majetku, prezentace v médiích a síle vlivu.

Dle všech těchto aspektů se stanovil již známý žebříček, v jehož čele stojí již poosmé za posledních deset let německá kancléřka Angela Merkel, která ve svém úřadu působí od roku 2005. Následována je především ženami spojenými s politikou, jako je Michelle Obama (4) či Hillary Clinton (5). Na předních místech nechybí celebrity a výkonné ředitelky nadnárodních společností.

Na tento populární seznam se ovšem dostaly také dámy, jejichž jména jsou nenávratně spojena s módním průmyslem.

Nesmí samozřejmě chybět Anna Wintour (41), která byla ovšem v žebříčku zařazena do skupiny média, právě díky své nové funkci Aritistic Director u vydavatelství Conde Nast Publications, Inc. a oproti roku 2011 si polepšila o celých 28 míst.

Angela Ahrendts, výkonná ředitelka společnosti Burberry od roku 2006, se díky svým zásluhám na vzestupu této britské firmy, ocitla na místě 52. Dále se jedná například o italskou módní návrhářku a podnikatelku Miuccii Prada (58), zakladatelku módního řetězce Zara Rosalii Mera (66), jež se v letošním roce stala druhou nejbohatší osobností Španělska, ihned za svým manželem.

Americká módní návrhářka Tory Burch zaujímá 69. místo, následována Diane von Furstenberg na místě 74. Skoro na konci listu, respektive na 95. místě najdeme světoznámou topmodelku a filantropistku původem z Brazílie Gisele Bündchen.

Celý žebříček najdete na forbes.com.

Foto: Facebook.com/forbes