Používejte pozitivní slova

Součástí každé žádosti o práci je také motivační dopis. V tom byste měli jak představit sebe, tak svoji pracovní historii a své plány do budoucna. A to pokud možno stručně a výstižně. Dejte si pozor na to, abyste v motivačním dopise zmínili jméno společnosti a pozice, o kterou se ucházíte. Nepoužívejte také negativní slova. A to ani v pozitivním slova smyslu. Například je lepší vynechat slova jako strašně, příšerně či hrozně.

Nekritizujte se a neshazujte se 

Nepište ani nic kritického ke své osobě. Své chyby a nedostatky se nebojte pojmenovat, ale nepopisujte je jako slabinu. Každý má něco, co mu nejde. Nemusíte se za to stydět. Důležité je ale napsat, že na těchto věcech pracujete a snažíte se je zlepšit. Sebereflexe je důležitá. Na otázku, co vám nejde, také neodpovídejte skrytě pozitivně. Například neříkejte, že až příliš rádi pracujete. Buďte upřímní, ale ne sebekritičtí.

Buďte sami sebou

Až se dostanete na pohovor, hlavně se nesnažte předstírat, že jste jiní, než jste. Personalisté často hledají osobnost, která zapadne do již zaběhlého kolektivu firmy, takže buďte prostě lidští a upřímní. Chovejte se stejně, jako se chováte ke svým přátelům. I personalisté jsou jen lidi a o naučené fráze a falešné úsměvy nikdo z nás nestojí.

Připravte si otázky

Až se vás na pohovoru zeptají, zda máte nějaké otázky, alespoň na dvě věci se zeptejte. Pokud máte pocit, že je lepší mlčet a na nic se nezeptat, pak to není vůbec pravda. Pohovor berte jako oboustranné seznámení se. Vy se představujete zaměstnavateli se všemi svými dovednostmi a on zase předsatvuje sebe a svoji firmu. Určitě tak nemějte pocit, že vy jste ti, kteří jsou v té “slabší” pozici. Tak to určitě není.

Věřte si 

Nevěšte hlavu ani po desátém odmítnutí. Nemyslete si, že za nic nestojí nebo že jste horší, než ostatní. Je to jen o tom, že jste ještě nenarazili na ten správný “match”. Snažte se uchovat pozitivní postoj a práce snů vás dříve nebo později potká. Hlavně si užijte i samotnou cestu za hledáním ideální práce.