Znáte pět jednoduchých triků, jak zrychlit metabolismus?

/ Redakce

Váš metabolismus byste si měli opravdu hýčkat. Stojí za přeměnou látek a zpracováním živin, jejichž energii tělo využívá pro činnost svalů nebo produkci tepla. Jede nepřetržitě 24/7 a při hubnutí je nepostradatelný. Čím rychleji metabolismus pracuje, tím více energie vaše tělo pálí a tukové zásoby mizí. Ptáte se, jaké palivo zvyšuje jeho rychlost?

Snídaně je základ

Pokud tělu hned ráno nedodáte živiny, metabolismus nepojede tak, jak má. Tělo se přepne do úsporného režimu a bude si ukládat tuk do zásoby. Ne nadarmo se říká, že by snídaně měla tvořit 20 až 30 % denního energetického příjmu.

Jezte pravidelně a vyváženě

Jinými slovy hladovkou a fast foodem si nepomůžete. Jídelníček potřebuje všechny základní živiny – bílkoviny, sacharidy i tuky – ideálně v každém jídle. Často nám chybí právě bílkoviny, které jsou ovšem skvělým „zrychlovačem“ metabolismu. Bílkoviny podporují svaly a ty spalují daleko více než tuk.

Přírodní zrychlovače

Existují potraviny, jejichž pravidelná konzumace může přispět ke zlepšení metabolismu – ryby jako losos či tuňák (hlavně kvůli omega-3 mastným kyselinám), luštěniny, ořechy, semínka (neboli potraviny bohaté na vitamíny řady B), zázvor (zrychluje trávení), kvašená zelenina (čistí trávicí trakt) nebo špenát, listová zelenina nebo brokolice (a další potraviny s obsahem železa).

Voda, voda, voda, kafe

Dostatečné množství čisté vody je důležitou podmínkou správného fungování organismu. O tom není pochyb. Nicméně mezi urychlovače metabolismu se řadí i káva s kofeinem nebo zelený čaj. Popíjení kávy ale nepřehánějte, má totiž i své proti.

Cvičte a relaxujte

Nikdo snad nečeká, že bychom se obešli bez aktivního pohybu. Běh, kolo, posilování nebo třeba jen procházky vedou ke zlepšení metabolismu. Zároveň však myslete na dostatečný odpočinek, vyhýbejte se stresu, jak to jen jde, a zaměřte se na kvalitní spánek.