Alexander McQueen se vrací do Londýna

/ Redakce

Kurátorský tým londýnského V & A Museum přinese legendu britské módní tvorby zpět do jeho rodiště. Retrospektivní výstava SAVAGE BEAUTY má premiéru již tento týden a ICONIQ bude při tom!

Půl desetiletí po smrti

Ve čtvrtek 12. března uběhne přesně 5 let, jeden měsíc a jeden den, od doby kdy média po celém světě přinesly palcové titulky oznamující smrt legendárního návrháře Alexandra McQueena. Temnota byla v McQueenovo tvorbě neustále přítomna a “enfant terrible” britské scény, jak ho přezdívali, svou sebevraždou následoval svou múzu Isabellu Blow, která po sérii depresí a osobních tragédií, vypila paraquat (vysoce jedovatá chemická sloučenina) v roce 2007. Její památku uctil Somerset House výstavou Fashion Galore! – privátní sbírka Isabelly Blow, která obsahovala i první Alexandrovu kolekci. Tělo designéra našla uklízečka v jeho apartmá v londýnské čtvrti Mayfair 11. února 2010.

Alexander McQueen

Alexander McQueen

Génius a jeho múza

Příběh o tom, jak excentrická stylistka koupila absolventskou kolekci na Central Saint Martins mladého návrháře z chudých poměrů, je dnes již legendou. Pod jejími křídly Lee, jak ho přátelé přezdívali, rostl a poté, co opustil křeslo hlavního designéra GIVENCHY, koupil koncern GUCCI group 51% podíl v jeho značce a McQuuenovi ponechal post kreativního ředitele.

Každá jeho přehlídka se okamžitě zapsala do módní historie. Lee, patřil mezi první, kdo nahradil modelky hologramem. Moment, kdy na rotační platformě nechal roboty postříkat jeden z jeho haute couture modelů, je formou video záznamu součástí dech vyrážející galerijní poutě zvané SAVAGE BEAUTY.

Alexander_McQueen_Savage_Beauty_thumb_02-03

Lee o chrámu umění

“Sbírka muzea Victoria & Albert mě nikdy nepřestane inspirovat. Náš národ má obrovské štěstí, že má přístup k takovému pokladu. V & A je místo, kde bych jednou chtěl zůstat zamčený přes noc“, vyjádřil se Lee během svého života o instituci, která na jaře tohoto roku vrátí jeho spirit do rodného Londýna. Oproti původní show v newyorském Metropolitan Museum of Art bude londýnská retrospektiva doplněna o 30 exponátů z archivu House of Givenchy a privátní sbírky Katy England, Annabelle Neilson a Daphne Guinness, která na počest svých zesnulých přátel založila nadaci Isabella Blow Foundation.

MCQU_SS99_0141_catwalking-HI-RES_1000px

SAVAGE BEAUTY je nejočekávanější výstavou roku a veřejnosti bude přístupná od 14. března do 2. srpna 2015.

Foto: Archiv muzea; wikipedia.com