Alexander McQueen – talent, který tak brzy odešel

/ Redakce

Alexander McQueen se ve velmi krátké době stal absolutním mistrem módního návrhářství.

Narodil se v březnu 1969 v Londýně. Byl nejmladším z šesti sourozenců. Jeho vlastní sestry se již v dětství staly jeho prvními modelkami a nositelky jeho oblečení. Alexander již v 16 letech opustil školu a přijal nabídku do místního krejčovství. Poté se dostal do krejčovské dílny, kde šily divadelní kostýmy a kde získal dovednosti v 6 metodách střihů z období 16. století. Tyto dovednosti se staly podpisem Alexandra McQueena pro jeho celou následující návrhářskou kariéru. Po jeho návratu do Londýna opět začal studovat a studium dovršil magisterským titulem. Jeho magisterská kolekce, kterou představil v roce 1992 světu, si ihned zamilovala slavná stylistka Isabella Blow a celou jí obratem koupila.

Ihned poté založil svou vlastní značku Alexander McQueen. Jeho sláva stoupala rychlým tempem vzhůru. Jeho kolekce se staly vyhledávány i slavnými osobnostmi. Typickým znakem jeho geniálního návrhářství se staly kontrasty jako: křehkost a síla, tradice a moderna, ladnost a přísnost. Alexander vždy vzhlížel a respektoval skutečné umění a řemeslnou tradici. Jeho umění a talent byly oceněny mnoha světově uznávanými cenami. V roce 196, 1997, 2001 a 2003 se stal nejlepším britským módním návrhářem. V roce 2003 obdržel cenu CFDA. V roce 2003 obdržel ocenění od samotné britské královny a v roce 2007 navíc cenu CQ Men od the Year Award.

Od roku 1996 až do roku 2001 byl Alexander hlavním designérem francouzské značky Givenchy. V prosinci 2000 získala společnost Gucci Group 51% majetku značky Alexander McQueen. On sám se stal kreativním ředitelem. Alexander McQueen vždy uznával francouzský styl a  italské řemeslo. Proto jeho návrhy vznikaly ve Francii, ale finální dokončení jeho díla se odehrávalo v italských dílnách. Stejně jako Manolo Blahnik i Alexander McQueen proslul svým nesouhlasem se snobskou módou. Vždy obdivoval lidi, kteří si vybírají oblečení dle jejich přesvědčení a stylu a nikoli dle viditelných „labelů“.

Bohužel život tohoto úžasného a talentovaného muže byl velice krátký. Sám ho ukončil v roce 2010 a celý svět uvedl do šoku. Jeho umění však zůstalo a jeho následovnice Sarah Burton talent nechává i nadále žít ve svých modelech, které jsou velkou inspirací a pozůstatkem po takovém hravém a výrazném umělci jakým byl Alexander McQueen.

 

Foto: alexandermcqueen.com; facebook.com

0 Comments

Leave a Comment