Azzedine Alaïa – malý muž s velkým talentem

/ Redakce

Azzedine Alaïa je muž s jasnými názory, který se nebál říct pravdu do očí Karlu Lagerfeldovi, že je karikatura.

A to je jen střípek toho, co tento muž extrémně malého vzrůstu udělal. Nepřevzal nejvyšší ocenění od francouzské vlády, protože nemá rád Nicolase Sarkozyho a to navzdory tomu, že jeho žena Carla Bruni byla jednou z Azzedineho modelek a stále se v jeho šatech na veřejnosti často objevuje. Azzedine se ze zásady neúčastní módních týdnů, ani neorganizuje 5 přehlídek ročně jako jiné módní domy, protože to považuje za „inferno of commercialism“. Za jediný rok se můžeme těšit jen tak na dvě kolekce a to ještě nikdy ne v termínu, protože ty Azzedine jen velice těžko dodržuje. Své kolekce představí až ve chvíli, kdy se on sám cítí stoprocentně připraven. Azzedine Alaïa je originalita a individualita sama. Navzdory tomu, že je módní návrhář, jeho samotného můžeme vidět pouze a jedině v čínském pracovním obleku s Mao sakem a na sobě tři batohy, ve kterých nosí své 3 pejsky Yorkshire, kteří s ním cestují kamkoli.

Tento Tunisan pracoval po studiu jako asistent dressmakera, který kopíroval veškerý design značky Dior, což mu samozřejmě hluboce nevyhovovalo. V roce 1957 odešel do Paříže, kde začal pracovat pro skutečný Dior. Paradoxně tato práce trvala pouhých 5 dní, ale i to málo stačilo k tomu, aby se stal persona non grata (osobou nežádoucí). V té době totiž probíhala válka v Alžíru a on byl severní Afričan. Ze dne na den neměl kde bydlet, co dělat. Nevzdal se, využil svého malého vzrůstu a stal se maskotem noblesních dam. Komtesa de Blégiers mu nabídla práci chůvy, nikoli však dětí, ale jejího oblečení. Byla to prostě doba paradoxů, ale zároveň šťastných náhod. Během 5 let ve službách této komtesy se nastartovala kariéra, dnes světově uznávaného módního návrháře. Následovalo otevření vlastního studia v soukromém bytě Azzedine. Šicí stroje byly dokonce i v koupelně. Jeho první významnou zákaznicí a obdivovatelkou v jedné osobě, se stala Greta Garbo. V roce 1981 představil první veřejnou kolekci ready-to-wear. Pár let poté se stal designérem roku a navázal úzké přátelství s modelkou Naomi Campbell a Stephanie Seymour. Celý svět se dozvěděl o jeho existenci, jelikož to byl právě Azzedine , který hereckou kariéru Stephanie Seymout nastartoval a to díky tomu, že z ní udělal ženu s prsy, které ve skutečnosti prakticky neměla. Ženy se o jeho módu začaly obratem zajímat. Mezi jeho velké fanynky patří i první dáma USA Michelle Obama, která na většinu oficiálních událostí nosí modely Azzedine Alaïa, a to včetně toho, který měla na oficiální návštěvě České republiky. Dalším velkým zářezem byl styling v jedné z Bondovek, kdy oblékal Grace Jones, která se od té doby stala jeho múzou.

K tomuto výjimečnému muži vede dlouhá cesta. Pokud patříte mezi ty, kterým se dostane jeho osobního pozvání, věřte, že je to nepopsatelný zážitek. Je velkou vzácností získat tohoto muže pro rozhovor. I po smluveném termínu se omluví, že dělá důležitější věci. Jeho móda je v podstatě stále stejná a nezměnila se ani během více jak 30 let. Jednoduše daný základ vyrábí v různých provedeních a vylepšeních. „Pokud najdete správnou cestu, není potřeba hledat jinou“, říká Azzedine Alaïa. „On ví, co ženy chtějí a jak je muži chtějí vidět“, dodává slavná modelka Iman.

 

 

0 Comments

Leave a Comment