Bikiny slaví sedmdesátku

/ Michaela Hošková

Plavky prošly za léta svého působení řadou přelomových změn. Od halenek s dlouhými rukávy po bikiny odhalující téměř vše.

Nejvýraznější osobností, co se plavek týká, je bezesporu Annette Kellerman, slavná plavkyně, která přeplavala kanál La Manche v přiléhavém trikotu s krátkými rukávy. Aby byla schopná výsledků, které lámaly rekordy, musela volit do vody jiný oděv než korzety či šaty s kosticemi. Annette byla dokonce v roce 1907 zatčena pro nevhodné odhalování na pláži a po jejím propuštění odstartovala revoluce ve vývoji plavek.

Annette Kellerman

Annette Kellerman

Počátek 20. století bylo pro ženy jako takové přelomový. Ženy mohly řídit vozidlo, volit a oblékat kalhoty. A tak i módní designéři začali přemýšlet jak ženám pomoci se pohodlněji pohybovat ve vodě a přitom vypadat dobře. Nejdříve se pouze zkracuje. Nohavice se mění v trenýrky, dlouhé rukávy ve krátké. Až na počátku 30. let se rodí ramínka s vykrojenými zády a dochází k většímu odhalování, ale to jen po dobu koupání. Ve chvíli, kdy se z vody žena vynořila, musela se ihned převléknout, protože látky, ze kterých byly plavky vyráběny, nebyly zrovna rychle schnoucí. Po změně střihu dochází i ke změně materiálů. Na scénu přichází polyester, nylon a lycra.

enhanced-mid-11788-1461258484-1

Módní značky nastavily svůj hledáček na inspirativní módní ikony jako Marilyn Monroe, Sophiu Loren, Ritu Hayworth a Brigitte Bardot, které mimo svůj charakter, dokázaly vždy docílit bezchybného vzhledu i pod slunečníkem. Na proužky inspirované 40. léty sázela Marylin Monroe, na vysoký pas sváděla muže herečka Sophie Loren a naprostou průkopnicí v nošení bikin se stala Brigitte Bardot v roce 1953, kdy se oblékla do bikin a nechala fotit na pláži v Cannes.

Marylin Monroe

Marylin Monroe

Sophia Loren

Sophia Loren

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot

Bikiny jsou trendy každý rok. Nosit je však mohou jen dokonalé postavy, kterým značné odhalování neškodí. Naštěstí i pro normální smrtelníky jsou k na trhu plavky, které jsou vkusné, kreativní a postavu umí decentně zakrýt. Záleží jen na vaší sebekritice, vkusu a stylu.

Foto: Wikipedia.org; Pinterest.com