Jak zbytečně neztrácet čas a cvičit efektivně?

/ Redakce Foto: Pinterest

Nemůžete si dovolit trávit každý den v posilovně, ale chcete mít pevnější tělo? Nebo prostě jen nemáte cvičení právě v lásce? Potom je tento článek právě pro vás. Pozor, bez námahy to přece jen nepůjde. Svého cíle ale dosáhnete rychleji, pokud budete vědět, jak na to. Samotné kardio a běhání určitě zdraví i kondici prospívá, ale pro vysněnou postavu v co nejkratším čase je potřeba jiný typ pohybu.

Pro výše uvedený účel, tedy zpevnění svalů a zeštíhlení, stačí devadesát minut za týden. Kratší a intenzivní trénink, který vám zvedne tepovou frekvenci a zároveň při něm posilujete svaly, je nejefektivnější formou cvičení. Proto je ideální rozdělit tento čas na tři půlhodiny, a pokud se vám i tak zdá jít třikrát týdně do fitness centra moc, nezapomeňte, že pokud máte alespoň trochu prostoru, cvičit se dá i doma. Těchto 30 minut ale vyžaduje soustředění jen a jen na pohyb a minimum odpočinku.

A jak by takový trénink měl vypadat? Rozhodně se nejdříve zahřejte, tím může být například několik minut pomalejšího běhu, stačí i rychlá chůze. Pokud cvičíte doma, můžete si pustit hudbu a chvilku na ni v místnosti tančit, uvolnit se a prohřát svaly. Při samotném cvičení je důležité nezanedbávat žádnou část těla – skvělou inspirací jsou například videa Jillian Michaels. Ta se soustředí na tzv. HIIT (High Intensity Interval Training), což znamená mix kardia a posilování, kde se střídá nižší a vyšší intenzita cvičení. Právě HIIT se vyznačuje krátkou dobou trvání, ale vysokou efektivitou. Také staromódní, ale stále využívané variace kliků, dřepů, sklapovaček a výskoků splní účel výborně.

Tento trénink je sice celkem náročný, ale ideální pro vytížené osoby, které chtějí vidět za krátkou dobu výsledky, mají rády dynamický pohyb a nevadí jim, když se zapotí. Pokud cvičíte spíše proto, abyste si protáhli tělo, vyčistili hlavu, zbavili se stresu a relaxovali, pravděpodobně bude vhodnější například jóga, pilates nebo již zmíněné běhání. Ale vůbec nejlepší je typy pohybu kombinovat – hlavní je, aby vás sport nenudil a splnil to, co od něj očekáváte. Tak si pusťte svůj oblíbený playlist a do toho!