Walldesign je v podstatě spojení grafiky a architektury. V praxi se za pomoci grafických motivů, linek, typografie i barevných ploch může stát originální dekorace hlavním motivem vašeho prostoru, ať už jde o byt, kancelář nebo ateliér.

Jedním z prvních tvůrců, kteří se touto činností u nás rozhodli zabývat profesionálně je designér a Art Director Tomáš Martin. Svoji značku WALLDESIGNⓇ založil v roce 2007 a od té doby úspěšně realizuje desítky zakázek.

 

Šla jsem tedy přímo ke zdroji a poprosila Tomáše Martina, aby nám celý koncept blíže představil.

Představte  nám koncept vaší značky WALLDESIGNⓇ , o co vlastně jde?


Jedním z našich mott je: Spojení grafiky a architektury. Což podle nás nejlépe vystihuje naši tvorbu. Ale chápu, že pro někoho, kdo neví o co jde, to bude chtít trochu více rozvést. Walldesign je snaha o aplikaci grafického designu, ať již v podobě jednoduchých geometrických tvarů nebo komplexnějších motivů, do architektury prostoru, přičemž se nemusí nutně omezovat pouze na stěny, tedy vertikální plochy, ale může být aplikován na podlahy, stropy i  vybavení, tak aby grafické motivy s prostorem splynuly a dodaly mu další rozměr. Tím je každý projekt unikátní a grafické návrhy zcela prostoru, jeho stylu, velikosti, účelu i geniu loci, podléhají.
 Takže, nejedná se o grafiti ani písmomalířinu ani malování více či méně zdařilých realistických nástěných maleb.

Jak jste se vlastně k walldesignu dostal?

Když jsem si před léty pořídil nový loftový byt s jeho 5ti metry vysokými stropy, přemýšleli jsme spolu s architektem, který navrhoval vybavení celého bytu, jak tyto plochy využít. On mi tehdy řekl: Jsi grafik, proč tam nezkusíš něco namalovat.

Podle vašeho portfolia za sebou máte spoustu realizovaných zakázek, bylo na začátku složité přesvědčit klienta o své představě?


Samozřejmě je teď pro mě mnohem jednodušší klienta přesvědčit, když mu mám co ukázat ze svého portfolia. Oceňuji odvahu svých klientů, kteří mi tehdy svěřili realizaci svých prostor pouze na základě mých návrhů a představ. Jednalo se přecijen o něco netradičního. Jsem rád, že jsem dodnes neměl jedinou reklamaci nebo nespokojeného klienta a to je pro mě hodně důležité. Ale spoustu realizovaných zakázek bych neřekl. Já naopak udělám za rok pár realizací, přičemž se snažím nedělat zároveň na více zakázkách, ale plně se věnovat pouze jediné.

Vidíte nějaký posun v přístupu klientů od doby co to děláte?


V přístupu klientů ani ne. Obecně o tuto tvorbu má zájem určitý druh lidí, kteří jsou více otevření netradičním věcem, takže komunikace s nimi je pro mě příjemná. Ja si naopak víc věřím a stojím si pevně za svým názorem.

Jaké zakázky nejčastěji realizujete? Co nejvíc klienti chtějí?


Nejvíc chtějí namalovat něco do dětského pokojíčku. Něco od Disneyho. Tyto návrhy vždy samozřejmě odmítám, protože pracuji jen na základě vlastních autorských návrhů a neomezuji walldesign jen na jednu zeď 2.5x3m. Já vůbec rezidenční prostory dělám málo. Takže nejčastěji se jedná o kanceláře, recepce, restaurace a obchody apod.

Jaká je vaše nejoblíbenější realizace, máte nějakou takovou?


Určitě kompletní návrh interiéru golfového resortu Black Bridge v Praze.  Jednalo se o dlouhodobou a příjemnou spolupráci s vydařeným výsledkem.

Na čem momentálně pracujete?


Momentálně vedu právní boj s developerem, který si mě objednal na realizaci umělecké mozaiky ve vstupních halách v novém bytovém komplexu a odmítá uznat, že bych měl dostat zaplaceno. I toto se bohužel u nás děje.

Tak to přeji, ať to dopadne jak má a co nejdřív. Kam se svoji značkou WALLDESIGNsměřujete, máte nějaké cíle?

Před nedávnem jsem nechal zaregistrovat ochranou známku WALLDESIGNⓇ A nyní usiluji o získání jedné prestižní zakázky.
 Mým cílem je realizovat se ve veřejném prostoru.

Máte i u sebe doma pomalovanou stěnu?


Můj byt je taková výzkumná laboratoř. Takže například moje stěna v obýváku by už opravdu potřebovala kompletně přeštukovat a zbavit všech vrstev maleb, lepidel a jiných nánosů. Ale zase to má zajímavou patinu.

Moc děkuji za rozhovor a za celý Iconiq přeji hodně zajímavých zakázek. Více informací a take celé portfolio najdete na WALLDESIGNⓇ

Foto: Archiv značky