Colombo, Fletcher, Holmes, Poirot: Slavní detektivové z pohledu módy

/ Redakce

Baví nás, rozvíjí naši fantazii, nedají nám spát a jsou žánrem, který žádáme nejčastěji. Jsou ikonami, i když někteří již nejsou mezi živými. Řeč je o slavných, kteří nejlépe umí vyřešit zapeklité kriminální případy.

Jessica Fletcher – To je vražda, napsala

Rozená Londýňanka Angela Lansbury se zprvu věnovala především muzikálům na Broadwayi. Teprve časem přešla k filmu, kde měla tu čest potkat se s filmovými hvězdami jako Paulem Newmanem, Elvisem Presley nebo Frankem Sinatrou. Všechno to však byly vedlejší role, ta hlavní, životní, přišla až v roce 1984 natočením úvodního dílu k seriálu To je vražda, napsala.

Seriál inspirovala povídka spisovatelky Agathy Christie a diváci se mohli těšit z více než 260 dílů. Jessica Fletcher, spisovatelka a příležitostná vyšetřovatelka vražd za každých okolností zachovává klid a postupně se v ponurém prostředí propracovává až k samotnému padouchovi.

gorgeous

Její styl by se dal nazvat především barevným. Jasně vzorované halenky, pašmíny a obleky, kterými inspiruje mnoho lidí i v současné době. Mezi nadšence její módy patří nejeden aktivní blogger. Na svých stránkách rozebírají oblečení spisovatelky detektivek díl za dílem a s chutí se někteří nechávají inspirovat.

Nejsou to však jen bloggeři, nýbrž i francouzská návrhářka Yaz Bukey se nechala pohltit detektivním a napínavým seriálem a vytvořila podle něj módní kolekci, kterou představila na módním týdnu v Paříži. Nezapomněla ani na vzorované šátky do vlasů, které se nosily v devadesátých letech. Jessica šátky nosila na mašli zavázané na krku, dokonale sladěné s oděvem, který měla právě na sobě.

4_25_13_YazBukey44940

Barevné a vzorované šaty, dámské obleky i sáčka šitá na míru doplněná o krásné perli či jiné korále, to byla a je Jessica Fletcher.

Angela Lansbury

Angela Lansbury

Columbo

Jistě nám dáte za pravdu, že další nezapomenutelný herec v roli detektiva byl Peter Falk coby Columbo. Tento poručík měl jasné poznávací znaky a nejeden by si ho spletl s bezdomovcem. Obnošený béžový baloňák, doutník a starý kabriolet. Celkově „opotřebený“ dojem, který mu umožňoval ukolébat obezřetnost podezřelých, které poté rád překvapoval svou genialitou a nenadálým odhalením vrada.

Novinkou pro vás možná bude vysvětlení nepřítomného pohledu poručíka Columba v televizním seriálu. Herec Peter Falk totiž v dětství přišel kvůli rakovině o jedno oko, a proto se může zdát, že často nesleduje nic konkrétního. I tato v podstatě tragická událost z něho vytvořila nenahraditelnou ikonu, která nás baví dodnes a na jeho trenčkotu můžete stavět svůj outfit každý den.

Peter Falk

Peter Falk

Hercule Poirot

Agatha Christie byla rovněž autorem, který inspiroval k životnímu ztvárněný postavy Hercula Poirota. Elegantní gentleman si našel své publikum, i když je často naopak kritizován. Rozhodně má svůj styl i šarm, kterým řeší veškeré záhady.

Oblečení Davida Sucheta, hlavního představitele detektiva Poirota je často až výstřední a může působit lehce kuriózně. K vidění je v epizodách nejenom v oblecích, ale rovněž ve vestách, kabátech, županu či pyžamu. Je jedno, co má na sobě, vždy je připraven vyšetřit jakýkoliv zločin.

7efa2691db_94922169_o2

Nikdy neuvidíte Poirota bez manžetových knoflíčků, ty jsou pro jeho styl striktně neodmyslitelné a většinou jsou zdobené drahými kameny. Stejně tak nosí detektiv lesklé kožené boty kamkoliv se vydá po stopách vraha. Na vycházku si tento muž vyrazí jedině s rukavicemi a kloboukem a nikde nechybí ani jeho hůl, o kterou se lehce opírá a na jejímž vrcholku má malý dalekohled. Knírek, naškrobené košile i nonšalantní vzhled utváří postavu Hercula Poirota takovou, jakou ji známe.

David Suchet

David Suchet

Sherlock Holmes

Mezi osobnosti detektivek rozhodně patří i některé další literární postavy. Sherlocka Holmese ze své fantazie na papír přenesl sir Arthur Conan Doyl v roce 1887.

Tvůrčí, kreativní a prudce inteligentní, tak by se dal Holmes charakterizovat. Jako každý člověk má však i své stinné stránky a to postrádající cit pro autoritu, nulovou empatii, býčí tvrdohlavost i řádnou dávku arogance. Aby zahnal nudu, která ho obklopovala z nepochopení obyčejných lidí a jejich zájmů, které měl tolik odlišné, začal řešit záhadné případu společně s přítelem Dr. Watsonem.

Sherlockovi tmavé vlasy jsou většinu času skryty pod loveckou čepicí a zahaleny kouřem z dýmky, kterou neustále dřímá hrdina v ruce. Alespoň tak tomu bylo v dřívějších podáních. Jeho postava je spojována s košilemi vlastnící límečky tak přesné, jak jen to bylo pro geniálního Sherlocka možné. Ke košilím nechybí kravaty, redingot ani bavlněné kalhoty. Vzhled pravého Londýňana není čistě náhodný. Detaily doplňuje dubová hůl a lupa.

Novodobé podání seriálu s hlavními hrdiny Holmesem a Watsonem může být pro diváky více než překvapující. Do role Dr. Watsona byla obsazena herečka Lucy Liu, jejíž garderobu má pod taktovou kostymérka Rebecca Hofherr. Často však má poslední slovo sama Lucy, při výběru modelů a to pro svůj cit k barevným kombinacím. Kostýmy Lucy Liu v podání Dr. Watsonové můžete i vy zakoupit v obchodních řetězcích Zara či H&M.

Lucy Liu

Lucy Liu

Další významnou hereckou osobností ztvárňující pověstného britského detektiva je Robert Downey Jr., který odhodil čepici a vsadil na perfektně padnoucí kabáty s výšivkami a šátky zavázané kolem krku jako kravata. Jeho rozcuch dělá z unylého detektiva sexy hvězdu, které ženy snadno podlehnou.

Sherlock-Holmes-sherlock-holmes-2009-film-9773081-1280-1024

Benedict Cumberbatch je dalším hercem, který se vžil do role významného detektiva. Jeho oči však více patří padouchům než těm, kteří je honí. Ten se k typické čepici pro Sherlocka Holmese opět vrací, ani naškrobené límečky nechybí, ale moderní podoba je přesto v tomto zpracování asi nejvíce patrná.

rs_560x415-150709175358-1024.sherlock-holmes-benedict-cumberbatch.jw.7915

Foto: YouTube.com; Pinterest.com; Archiv firem, Facebook.com