Emilio Pucci: Uplynulo 100 let od jeho narození

/ Redakce

Pucci je považován za prvního italského světově proslulého módního tvůrce a objevitele různých trendů. K módě se však dostal úplnou náhodou.

Emilio Pucci byl italský šlechtic, který se narodil v listopadu roku 1914 ve Florencii. Emilio se pyšnil titulem markýz di Barsento a byl nejen módním návrhářem, ale rovněž politikem. Byl vášnivým lyžařem a díky tomuto sportu se seznámil s tehdejší fotografkou módního časopisu Harper´s Bazar Tonni Frissel. Zaujala ji Pucciniho kombinéza. V moment, kdy zjistila, že on sám si ji navrhl, ihned mu nabídla spolupráci při propagaci jeho tvorby. V roce 1947 vytvořil Emilio Pucci elastické šponovky upevněné pod chodidlem. Elegantní a barevná móda pro volný čas se stala v 50. letech absolutní novinkou.

Emilio Pucci

Emilio Pucci

Emilio Pucci se vždy považoval za vynálezce kalhot s názvem capri a elastické látky s obchodním názvem emilioform (směs žerzeje a příze helanca). Své přehlídky nejraději a nejčastěji pořádal v Palazzo Pucci u Florencie, kde je dodnes sídlo módní značky Emilio Pucci. Od roku 1952 prezentoval své kolekce v Sala Bianco florentského paláce Pitti, kam přijížděla řada amerických nákupčí. V tomto stylovém prostředí předváděl vybrané společnosti svůj ohňostroj barev a vzorů. K nejznámějším barevným odstínům patří dodnes Emilio rosé a Emilio tyrkys. Pucci vždy prosazoval, aby jeho oblečení bylo tvořeno v jednoduchých liniích a osvobodilo ženské tělo od těžkých materiálů a umožňovalo jim volný pohyb. Jeho lehké šaty s abstraktními vzory se staly legendou, stejně jako se stal on sám.

026_emilio_pucci_theredlist

Inspiraci Emilio rád hledal v historii. Styl módní značky Pucci byl vždy pestrý plný barev  a přezdíván kaleidoskopem barev. Odvážně pracoval s abstraktními dezény vířivých barev, které vložil do černé kontury. Ikonické hedvábné kousky jsou dnes již váženým sběratelským kouskem. Jeho odvážným barvám podlehly i významné hollywoodské hvězdy jako Elizabeth Taylor či Ingrid Bergman.

Marylin Monroe v šatech Emilio Pucci

Marylin Monroe v šatech Emilio Pucci

Málokdo ví, že právě Emilio Pucci je tvůrcem loga pro vesmírný projekt Apollo 15. V roce 1932 se zúčastnil Zimních olympijských her jako člen italského lyžařského týmu, ale nesoutěžil. Jeho šaty nosily takové významné osobnosti, jakými byly Jackie Kennedy či Sophie Loren. Oddanou fanynkou tvorby Emilia Pucci byla slavná herečka Marylin Monroe, která byla v jednom z modelů dokonce pohřbena.

apollo15patch

Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com