Espadrille: Boty jara

/ Redakce

Espadrille lidově řečeno espadrilky, neboli také Alpargatas pocházi z Pyreneí čtrnáctého století. Název vznikl z katalánštiny z názvu “espart”, který označoval boty šité z rostliny sparta (běžně se z této rostliny splétaly provazy).

Jsou známé především svou charakteristickou jutovou splétanou podrážkou, která může být plochá nebo na klínku. Povrch tvoří většinou plátno, či jiná pevná látka, která je přišitá k podrážce jedním tahem pevnou nití.

Espadrilles_zps30a827e8

Espadrille jsou obuví, která sloužila po staletí mužům i ženám při práci na polích. Později, okolo r. 1940, nabyly espadrille popularitu mezi všemi generacemi a začaly se nosit jako vycházková obuv v jarních a letních měsících a to především v USA. Svůj velkolepý návrat do módy zaznamenaly okolo roku 1980 díky seriálu Miami.

Chloé-Valentino-lace-espadrilles

Nosily je i významné světové osobnosti jako například umělec Salvator Dalí či ikonická kněžna Grace Kelly.

Grace Kelly

Grace Kelly

Espadrille jsou stále na módní scéně. Stávají se obuví, která nezná věkovou kategorii a dodává každému outfitu ležérnost. Ne nadarmo je do svých kolekcí zařadila rovněž italská značka Valentino či módní dům Chanel nebo Chloé.

chanel-espadrille
Espadrille jsou kousek, který vám v botníku jistě chybět nemůže a neměl by! Výběr je i letošní sezonu bohatý, nechybí kůže s hvězdičkami od Saint Laurent, tělové s hvězdovými aplikacemi od Zara, sandály s espadrille podrážkou od H&M nebo motýlkové Valentino.

Saint Laurent

Saint Laurent

Zara

Zara

H&M

H&M

Valentino

Valentino

Foto: Pinterest.com; Archiv firem; net-a-porter.com