-->

Feminismus: Co můžete pro rovnoprávnost udělat každý den

/ Tereza Spilková

Prezident Trump nám ukazuje, že práva žen a rovnoprávnost jako taková mu příliš neříkají. Jestli jste sledovali protesty Womansmarch, které se konaly po celém světě, pak jistě víte, jak vážný tento problém pro mno žen i mužů po celém světě je. Jak můžete i vy udělat něco pro práva žen a rovnoprávnost každý den?

1) Vzdělávejte se

Téma feminismu je složité a neexistuje jednotná teorie ani definice, která by ho zastřešovala. Co ale můžete udělat, je, že si o tomto tématu přečtete co nejvíce bude možné. Pokud vás zajímá, jak si vlastně feminismus představovaly jedny z prvních zfeministek, proč se neustále mění. Pokud máte o takto důležitém tématu diskutovat, je dobré vědět, proč a jak.

Feminismus je mnohem složitější a komplexnější disciplína, než se může zdát. Je spousta směrů a je jen na vás, se kterým z nich se ztotožníte. Obecně ale platí, že hlavním cílem je rovnoprávnost. Jak moc do hloubky však v rovnoprávnosti chcete jít, podle toho najdete ten “váš” feminismus.femmmin

2) Inspirujte mladší a poslouchejte

Je důležité, aby se mladší generace také vzdělávala a věděla, o čem je řeč. Pokud máte dceru, syna, mladšího bratra nebo sestru, určitě jim jděte příkladem a vysvětlete jim, proč je tak důležité, být si rovni a v čem jim to v jejich životě pomůže. I mnoho starších lidí má o feminismu mylnou představu. Zksute s nimi na toto téma diskutovat. Vyslechněte jejich názory, vaše babičky budou mít určitě co říct. Právě diskuse s lidmi různého věku může vám i jim otevřít oči a naučit vás něco nového.

femmm

3) Zastaňte se ostatních

Sociální sítě jsou skvělým místem, kde se můžete zastat žen a mužů, kteří čelí diskriminaci nebo nesnášenlivým komentářům. Jsou to právě maličkosti, které mohou změnit celý svět k lepšímu, nebo alespoň něčí den. Rozhodně nemusí zůstat jen u sociálních médií. Bojujte proti podobnému chování i v práci, na ulici, doma. Kdekoli to zrovna bude potřeba. Podobnými maličkostmi můžete spoustě lidí pomoci.

852b18e019251d9410cf513e9f95bdbc

4) Podporujte ostatní ženy

Ženy do podnikání mnohem častěji vstupují z nudy, než kvůli penězům. Muži to mají naopak, jsou v podnikání mnohem dravější a nejdůležitější je pro ně zisk. Pokud tedy máte pocit, že není důvod podporovat ostatní ženy v podnikání, pak zapřemýšlejte ještě jednou.

Podporujte také woman-friendly podniky a firmy. Pokud své peníze budete dávat někomu, kdo nezaměstnává ženy, nebo je znevýhodňuje, vlastně tak podobné chování schvalujete.

 

paris-hc-moc-rs17-5732

 

Foto: Pinterest.com
Úvodní: thefashionspot.com