Golfová etiketa aneb jak být styloví i na greenu

/ Redakce

Golf má stejně jako ostatní sporty svá pravidla, která se pochopitelně týkají také oblékaní. Každý jistě někdy zaslechl o přísném dress codu golfistů.

Základna milovníků tohoto sportu se v České republice neustále rozrůstá, a jelikož golfová sezona právě odstartovala, určitě nebude od věci si alespoň ta základní pravidla připomenout. Nikdo přeci nestojí o to, aby budil pohoršení u spoluhráčů. Ač se v dnešním světě neustále něco mění, existují obecná pravidla, která se musí dodržovat na každém golfovém greenu i odpališti. Patří k nim přísný zákaz nošení džínů, velmi krátkých šortek a sukní, triček bez límečku tzv. T-shirts. Naopak vhodné jsou dlouhé kalhoty a tričko s límečkem zastrčené do kalhot. Je to z ryze estetických důvodů, aby hráči při odpalu neukazovali divákům bříško. Do golfového šatníku rozhodně nepatří košile, svetry nebo vesty bez rukávů s výstřihem do „V“. Důležitou součástí je ochrana proti slunci v podobě golfového kšiltu, kšiltovky nebo klobouku.

_Y5A6943

I přes uvedená pravidla nabízí golfová móda široké pole pro individuální kreativitu. Hráči dnes dávají přednost pohodlí a kvalitním materiálům. Klasické bavlně je odzvoněno, protože tkanina pot sice vsákne, ale zůstává mokrá a na těle studí. Přednost dostávají speciálně vyvinuté materiály, které hráče chrání před větrem, deštěm a sluncem. Golfisté dávají přednost technickým vlastnostem materiálů, jako je například prodyšnost, kterou ocení především v horkých letních dnech. A protože je počasí nevyzpytatelné, je potřeba si s sebou přibalit také vrstvu, která vás ochrání před chladem a deštěm. V tomto případě je dobré sáhnout po termo tričku či nepromokavé bundě, ve které se budete minimálně potit. Všeobecně se ženy snaží mít elegantní a zároveň dobře barevně sladěné oblečení, a proto vyžadují dokonalou kombinaci od trička po boty. V pánské módě je již několik sezón oblíbená Victory Red (vítězná červená), oblíbená barva Tigera Woodse, která v kombinaci s černou je osvědčená klasika. V dámské kolekci je dlouhodobě na špičce růžová.

_Y5A7917

Například švédská značka Peak Performance právě představila komplexní nabídku golfového oblečení, které je vysoce funkční a zároveň stylové. Technické tkaniny a funkční detaily poskytují maximální volnost pohybu, perfektně odvádí vlhkost a rychle schnou. Všechny kousky jsou velmi lehké a snadno skladné, takže vám zaberou minimum místa v bagu.

_Y5A8772

Vidět hráče ve značkovém oblečení často není vizitkou jeho snobství, ale nutnosti. Uvědomme si, že obejít 18 jamek znamená strávit venku za často proměnlivého počasí řadu hodin. A cítit se po celou dobu komfortně, rozhodně není přepych. Vždyť hojně užívané golfové rčení říká, „není špatného počasí na golf, jen špatně oblečený golfista!“

Foto: Archiv firem