Jak na výběr běžeckých bot?

/ Redakce

Chystáte se začít běhat? Nebo už běháte a chcete vylepšit svoje schopnosti? Pak je na čase se zamyslet detailněji nad tím, jaké boty obout. Na trhu jsou dnes stovky modelů běžeckých bot určených pro různé druhy terénu i použití. Boty pro objemový trénink, kratší distance nebo třeba závodní boty. Jak tedy postupovat při výběru?

Když pomineme základní poučku, která je snad každému jasná, a totiž že muži by si měli kupovat boty určené pro muže a ženy obuv určenou pro ženy, stojí na prvním místě otázka, v jakém terénu budete boty používat. Do úvahy přichází asfalt, zpevněné neasfaltové cesty a trail. Hned na úvod je dobré si zapamatovat, že i s botami, které nejsou vysloveně z kolekce trail running, určitě budete moci vyběhnout i do lesa a na nezpevněný povrch – nebudou sice držet tak dobře jako trailové speciálky, ale to se dá překousnout. Také s trailovými speciálkami si na asfaltu zaběháte, ale vzorek na podrážce bude trpět, a pokud byste s takovými botami naběhali po asfaltu nějaké větší množství kilometrů, velmi rychle vzorek seběháte

Není od věci také zjistit, jaký máte při běhu nášlap. Většině běžců bude stačit obuv určená pro nášlap neutrální, ale třeba budete patřit mezi ty, kteří by pro maximální komfort při běhu potřebovali korekci pronace, a tedy podporu klenby chodidla. Jak jste na tom, zjistíte v běžeckých speciálkách, kde vám změří, jaký máte nášlap a zda náhodou nemáte sáhnout po obuvi, která nášlap upravuje.

Pokud plánujete dostat do nohou velké dávky kilometrů, není od věci se zamyslet nad obuví určenou pro objemové běhání s vyšší mírou tlumení. Třeba Mizuno Wave Sky 2, které vás díky mezipodešvi U4icX, Mizuno vlnové technologii a novým svrškem s konstrukcí AeroHug provedou stovkami naběhaných kilometrů. Hledáte-li obuv, která pořád ještě kvalitně tlumí, ale přitom neztrácí nic na dynamice a výkonnosti, je na čase vyzkoušet legendární model Mizuno Rider 22. Lehký a prodyšný svršek zabraňující přehřívání nohy, dvě směsi mezipodešve a Mizuno Wave vlnová deska zajišťující skvělý poměr dynamického tlumení a nízké váhy, hladký nášlap a stabilitu. A pokud pokukujete po opravdu rychlých botách, kolece Waveknit, přichází s inovativní technologií struktury svršku boty umožňující kombinovat jeho pružnost a pevnost přesně tak, jak je v jednotlivých partiích potřeba. Jestli zjistíte, že nedisponujete neutrálním nášlapem, zkuste třeba Wave Horizon 3 s vysokým stupněm tlumení, nebo Wave Inspire se středním stupněm tlumení. Obuv pro závod, tempové tréninky, úseky a pyramidy je model Wave Sonic 2. Nová ESS vlnová deska umístěná pod střední částí chodidla umožňuje přirozenější, rychlejší a plynulejší běh. A když přeci jen zatoužíte po běhání v lesích, po pěšinách a trailech nebo horských hřebenech plných kamenů, pak jsou tu tři trailové speciály Daichi 4, Ibuki a Hayate 5.