Jak si vybrat sluneční brýle? Víme to!

/ Redakce

Sluneční brýle nejsou jen báječným letním doplňkem, ale měly by být součástí vaší výbavy po celý rok. Jen jedny ale rozhodně nestačí!

2682cd71e2a1a570e497f4cb5b3f57a3Jedete k moři, do hor, budete se jen tak toulat po městě nebo trávíte čas za volantem? Pro každou svou činnost byste měli mít jiné sluneční brýle. Ne, není to marnivost a módní diktát, ale naopak zdravotní nutnost. Na každé ploše, ať se jedná o vodu, sníh, domy ve městech nebo silnici, se slunce odráží jinak a s jinou intenzitou a vaše oči potřebují tu nejlepší ochranu až jste kde jste. Nejdůležitějším kritériem pro výběr brýlí by měla být jejich UV ochrana, proto sledujte označení EEC, které poukazuje na schopnost brýlí pohlcovat nebezpečné záření. Podle odborníků jsou ideální brýle s označením EN 1836, to zaručuje, že mají kompletní ochranu jak před UVA tak také před UVB zářením. Nejste-li si jisti, že brýle, které jste si pořídili mají dostatečně vysokou UV ochranu, nechte si ji pro jistotu změřit v některé větší optice. Dáte za to pár korun a budete vědět, na čem jste.

b5d5dcfab9bcfb5e3582d7983b310bf8Myslete na barvu
Když už máte pár kousků s vysokým ochranným faktorem vybraných, je potřeba se zaměřit na barevný filtr. Ne každé ztmavení je vhodné do každého prostředí a pro každou situaci. Kategorie barevného filtru brýlí jsou označeny čísly od 0 do 4, podle propustnosti světla. Rozhodně ale neplatí, že čím tmavší brýle, tím jsou pro oči vhodnější, někdy je to dokonce naopak. Nekvalitní sluneční čočky, které jsou černé jako uhel, spíše zapřičiní to, že zorničky oka zůstanou rozšířené a přes skla bez ochrany se do nich dostane více nebezpečného záření, než kdybyste žádné brýle neměli. Hlavním kritériem ochrany totiž není barva samotná, ale onen ochranný faktor a ten může být u vysoký i u téměř nezabarvených skel.

Kategorie 0: Brýle v této kategorii mají jen mírné nebo dokonce žádné zabarvení a  jsou ideální pro jízdu na kole, práci na zahradě nebo při procházkách po přírodě.

Kategorie 1: Žlutě zabarvené brýlové čočky patří do kategorie označené číslem 1.  Ideální jsou na sport nebo při polojasném a zataženém počasí, protože dokáží rozjasnit to, co vidíte.

Kategorie 2: Do této kategorie spadají mírně zbarvené čočky, šedé, zelené apod. Ty jsou ideální do města a na běžné nošení, ale také pro řidiče, protože nezkreslují barevnost okolí.

c175ae0501e3f5a4ada345a8045581a4Kategorie 3: Sluneční brýle ze třetí kategorie jsou tmavé, černé nebo hnědé, a jsou ideální při pobytu u moře a na přímém slunci.

Kategorie 4: Tato kategorie je určená pro extrémní sporty nebo pobyt ve vysokých nadmořských výškách. Naopak zcela nevhodné jsou takto označené brýle pro řízení automobilu.

Na tvaru záleží
Letošní sezóna je ke tvarům brýlových obrub naštěstí benevolentní, nosí se pilotky, retro kousky, kulaté i hranaté tvary a dokonce se objevují i extravagantní kousky. Móda nediktuje žádný striktní trend ani materiál, a tak bychom se při jejich výběru měli o to více zaměřit na funkčnost. Obecně platí pravidlo, že čím jsou brýle větší, tím lépe pro naše oči. Obruba mi měla být velká natolik, aby kryla oči na všech místech, u kousků, které používáte ve vodě nebo na horách je kvůli většímu odrážení se světla od lesklých ploch, ještě vhodné, aby měly také boční krytí.

341bb3029cbc5b23607ce1f9e01cb3b7Raději zapomeňte na nákup v drogerii nebo módním řetězci, takové kousky nemají dostatečnou ochranu proti UV záření a i když se vám zdá, že za málo peněz získáváte fajn kousek, věřte, že tomu tak není. Právě za brýle se vyplatí si připlatit,  pořídit si jich hned několik a střídat je podle potřeby. V oční optice by navíc měli být schopni vám obroučky lehce přizpůsobit vašemu obličeji, čímž docílíte nejen ještě kvalitnější ochrany očí, ale také perfektního vzhledu. Pro výběr samotných brýlí si vyberte slunečný den a otestujte je na denním světle, protože pohled přes ně ve vnitřním prostředí může být zcela odlišný, než venku.

Zdroj foto: Pinterest.com