Kansai Yamamoto je zpět!

/ Redakce

Dnes již 69 letý módní návrhář Kansai Yamamoto (nepleťme si jej s dalším úspěšným asijským návrhářem jménem Yohji Yamamoto) si dokázal svými avantgardními kousky získat světový věhlas především u mladé populace. Na dlouhých dvacet let se ovšem z módního průmyslu tak trochu vytratil. Nyní se dlouholetý kamarád Davida Bowieho, Stevieho Wondera a Eltona Johna vrací zpátky na scénu.

Kansai, narozený v únoru roku 1944, se v době 70. a 80. let stal světovým lídrem japonské módní tvorby. Svoji kolekci prezentoval jako vůbec první Japonec v roce1971 v Londýně, následovala Pennsylvánie a o čtyři roky později dokonce i Paříž. Jeho sláva narůstala, po celém světě slavnostně otevíral vlastní butiky Kansai.

Návrháře ovšem asi nejvíce proslavilo oblékání zpěváka Davida Bowieho při příležitosti jeho turné Ziggy Stardust  a Aladine Sane před čtyřiceti lety. Mnohým jistě z té doby utkvěl v paměti zpěvákův černobílý kostým, na kterém se Yamamoto podílel.

V 90. letech, zhruba po dvou dekádách prodeje jeho avantgardních kolekcí v Londýně, Paříži a New Yorku, se rozhodl vzít si přestávku a soustředil se na společenské události (kulturní a zábavní akce). Jeho Super shows, tak jak je nazýval, byly kombinací prvků muziky, tance, akrobacie, tradičních japonských festivalů a dalších podívaných. Jednotlivá vystoupení se konala po celém světě, od Vietnamu a Indie počínaje přes Rusko a zpět do Japonska konče. V roce 1993 jeho show přihlíželo na Rudém náměstí v Moskvě více než 120 000 nadšených diváků.

V roce 2008 mu byla věnována expozice v muzeu umění v Tokyu. Retrospektiva jeho díla byla představena o rok později v americké Philadephii. Jméno Kansai Yamamoto je také spojeno s návrhem japonského vlaku Skyliner, který od roku 2010 spojuje centrum Tokya s letištěm Narita.

Prvních dvacet let své kariéry jsem strávil jako módní návrhář, dalších dvacet jsem se snažil soustředit na průmysl a vystupování, společenské akce. Nyní, úplně poprvé, chci tyto dvě věci skloubit, potvrdil samotný Yamamoto předminulý pátek v Tokyu. Právě zde pořádal další z jeho střídmějších akcí, prvky módy a zábavy byly zjevné na první pohled. Nechyběli tanečníci, hráč na trubku, modelky oblečené v jeho vlastních modelech včetně kabátků a kalhot s nízkým sedem, které byly pokryty třpytivými flitry. K vidění byly i dlouhé sukně z čínského saténu s výšivkou. O svých plánech se Yamamoto konkrétně nezmínil, ale minimálně je jisté, že hodlá své působení přesunout z asijského kontinentu do celého světa a vrátit se zpátky k tvorbě svých modelů.

 

Foto: pinterest.com