Kde končí inspirace a začíná plagiátorství? Isabel Marant má co vysvětlovat

/ Redakce

Francouzská návrhářka Isabel Marant má průšvih jako trám. Kvůli své kolekci Étoile Marant byla nařčena z plagiátorství.

gallery-1434966504-mainMódní návrhářka Isabel Marant se ve své podzimní kolekci inspirovala domorodými oděvy mexických žen, na tom by nebylo nic zvláštního, inspiruje se mnoho návrhářů. Jenže Isabel to s tou inspirací trochu přehnala. Dokonce tak, že to zavání kopírováním.

Hlavním předmětem sporu mezi francouzskou návrhářkou a komunitou domorodých mexických žen, se stala halenka z kolekce Étoile Marant, která se podle Mexičanek nápadně, ale opravdu nápadně podobá jejich kroji. „Isabel Marant se dopouští plagiátorství, protože její kolekce Étoile obsahuje grafické prvky jež jsou specifické pro halenku Tlahuitoltepec jež je součástí kroje v Jižním Mexiku. Návrhářka tak dalece překročila hranice inspirace, nejedná se novou tvorbu, ale o kopii.“ Oznámila mluvčí svazu na tiskové konferenci, která byla minulý týden svolána. Současně oznámila, že svaz bude právními kroky žádat po návrhářce odškodnění.

is8Jak se ale zdá, bude to ještě zamotanější. O vlastnická práva se u dveří francouzské návrhářky nedožadují jen Mexičanky, ale také módní label Antik Batik. A co na to sama návrhářka? Před soudem teď dokazuje, že se neinspirovala u konkurence, ale opravdu v Mexiku. Jak se zdá, touto kolekcí si pěkně zamotala hlavu a příště si na svou inspiraci dá větší pozor.

Tato kauza vyvolala vášnivou diskuzi nad otázkou duševního vlastnictví, jehož hranice jsou světovými návrháři dost často posouvány až nadoraz. A to ve chvíli, kdy se inspirují různými kulturami napříč světadíly. Francouzská návrhářka totiž není zdaleka jediná, kdo se s takovým problémem potýkal.

V roce 2012 se značka Victoria Secret musela omluvit za čelenku z peří, která se nápadně podobala tradičním čelenkám amerických domorodých kmenů. Ve stejném roce žaloval kmen Navajo značku Urban Outfitters za zneužití jejich jména, které bylo prezentováno na oblečení. V loňském roce si černého Petra vytáhl návrhář Paul Smith za kožené sandály Robert, které jakoby z oka vypadly tradiční obuvi Peshawari chappal z Pákistánu. Návrhář se musel omluvit, stáhnout jejich pojmenování Robert a nechal jejich tradiční jméno.

 

Zdroj foto: Twitter.com, isabelmarant.com