Knížky, kterým zkuste neodolat nejen během světového týdne knihy

/ Redakce

V tomto týdnu vrcholí další ročník dlouhodobé kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů s názvem Kniha ti sluší. Pojďme společně oslavit Světový den knihy a autorských práv, který připadá na 23. dubna.

Knihkupectví téměř denně chrlí nové a nové knihy a to navzdory stoupajícímu vlivu internetu a sociálních sítí. V dobách “mého mládí” jsem v metru či autobuse potkávala řadu lidí držících knihu. Dnes je situace jiná. Knihu nahradil mobilní telefon nebo tablet. I když udávám styl on-line časopisu a denně do něj sama píšu, do čekárny u lékaře, do tramvaje nebo na balet, kde hodinu čekám na dceru, si stále beru knihu a zůstávám věrná její vůni a číslovaným stránkám. Ačkoli jsem nepoznala svého dědečka, velkého čtenáře a sběratele knih, odkázal mi sbírku unikátní sbírku Aloise Jiráska. Zkrátka jsem lásku ke knihám a botám po něm zdědila, i když z tohoto světa odešel dříve, než já na něj přišla. Švec milující Jiráska se stal mým idolem a vzorem, kterému jsme věrná do dnešního dne, kdy moje knihovna čítá stovky knih a najdete je rozesety po celém domě. Ani mé děti nezůstávají pozadu a už vlastní osobní knihovnu, kterou Ježíšek a narozeniny stále doplňují. Obrat knižního trhu po dlouhé době opět mírně roste a to je dobrá zpráva. Snad pocit držet v rukou dílo jednoho z nás, lidi opět motivuje a dodává chvilky, u kterých se musí zastavit a nechat se vzdělávat nebo vracet do minulosti nebo snít o neznámu. Kniha lidem i v době moderních technologií a virtuálního světa stále sluší. A proto bych si dovolila vám několik knih, které mě v poslední době zaujaly (i když nemusí být nové), doporučit.

Kluk z kostek

Je to legrační, ale tato kniha se mi snad stala osudnou. Keith Stuart doslova popisuje život naší rodiny ve chvíli, kdy i my zjistili, že máme syna s poruchou autistického spektra. Syn spisovatele je tomu našemu až neuvěřitelně podobný. Navíc žijí v anglickém městě Bristol, kde jsem prožila nádherné tři roky života, studovala, prožila svou anglickou lásku. Prostřednictvím této knihy se tam vracím a žiji svůj současný život. A stejně jako Keith Stuart začal rozumět synovi díky hraní Minecraftu, my tomu našemu rozumíme díky mapám, které tvoří. Kniha Kluk z kostek vás nechá nahlédnout do světa dětí, rodin žijící s touto jinakostí a pomůže vám je pochopit.

kluk-z-kostek-9788025906125.280299474.1484703820

Malé černé a devět žen

Milujete film Láska nebeská? Pak se zamilujete do této knihy. Půvabný, vtipný a neodolatelně hravý román, vynalézavě propojující osudy devíti žen prostřednictvím jedněch malých černých, které každé z nich vstoupí do života a vnesou do něj podmanivé kouzlo.

_files_catalog_catalog_30412971.jpg_250_250

Einstein & Einstein

Za každým mužem hledej ženu. V této knize je to více než jasně popsané. I když byl Albert Einstein génius, přeci jen by některé své objevy a teorie bez své první ženy jen těžko dokázal. Tato kniha vypráví příběh geniální ženy skryté ve stínu významného fyzika všech dob. Při čtení popusťte uzdu fantazii a objevte nečekaná zákoutí jejich vzájemného soužití. Vraťte se zpět do doby, která ženám nepřála, ale zároveň se bez nich neobešla.

1

Překlep a Škraloup

Kniha, která se stala letošním držitelem ceny Magnesia Litera v kategorii pro děti a mládež. Nenechala mě dlouho čekat a hned jsme pro ni vyrazila. Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Geniální kniha pro vaše děti, které jsou v současné době zaplaveni řadou věcí, které skutečně ztrácí význam pár minut poté, co je donesete domů.

preklep-a-skraloup-9788000045023.280299474.1474975289

Věda života

Blíží se nám prezidentské volby. Všichni se začínáme rozhodovat, koho budeme volit. Současní kandidáti nejsou všem tak docela známí. Kniha Věda života vám jednoho z nich trochu přiblíží. Jedná se o knihu rozhovorů s profesorem Jiřím Drahošem přinášející cenné poselství o druhé polovině 20. století, prožité v prostředí české vědy. Profesor Drahoš hovoří otevřeně o svém dětství v Jablunkově, o studiu chemie v Praze a o své vědecké kariéře, která vyvrcholila v posledních osmi letech funkcí předsedy Akademie věd České republiky. Třeba po dokončení této knihy budete mít jasno, koho poslat na Pražský hrad.

veda-zivota-9788020026729.280299474.1485828783

Foto: Archiv firem