Konec září v rytmu módy, umění i dobrého jídla

/ Redakce

Září je asi nejmódnějším měsícem v roce. Do našeho povědomí i šatníků se dostávají nové trendy, konají se ty nejlepší party i módní akce a většina z nás má chuť experimentovat se svým vzhledem. Abyste měli tu správnou inspiraci, máme pro vás tipy na to, jak tento týden prožít a zažít.

Screen shot 2015-09-21 at 12.25.52 AMUnique Fashion Week
Mohlo by se zdát, že svátků módy je v Čechách nějak moc najednou, věřte ale, že Unique Fashion Week stojí za to navštívit. Tento projekt, který probíhá od 21. do 27. září, se nesnaží jen ukázat samotnou módu a trendy, ale doslova vtáhnout návštěvníky do módy samotné. Návštěvníci mohou shlédnout nejen mnoho zajímavých přehlídek, ať už renomovaných oděvních návrhářů, jako je Beata Rajská, Klára Nademlýnská nebo Ivana Mentlová a další, ale také nových tváří nebo značek, které rozhodně mají co nabídnout. Jako bonus organizátoři připravili odpoledne s názvem Czech fashion accelerator, v jehož rámci proběhnou fashion talks s významnými lidmi nejen ze české módní scény, ale také z té světové. Těšit se můžete například na bratři Rosso, kteří stojí za značkou Diesel nebo Eugeniem Bramerini stojícím za unikátním módním prostorem The Address Idea.

oh_la_la_platno_2Český módní filmový festival Oh la la
Od 21. do 22. září se kino Lucerna promění v jakýsi svatostánek módy, hostí totiž unikátní filmový festival s názvem Oh la la, který si nesmí nechat ujít žádný milovník módy. Nečekejte žádné romantické slaďáky na pozadí rádoby módního prostředí ani Sex ve městě plný neotřelých kousků, ale opravdovou sondu do světa kde šustí látky, cinkají špendlíky a svítí světla ramp nad módními moly. Čekají vás takové filmy jako Cesty krásy-Libanon o ženách v Bejrútu, které chodí upravené za každých okolností a Jean-Paul Gaultier pracuje představující nejikoničtější díla milovníka pruhů. Ale také Dior a já, představující práci na první přehlídce Rafa Simonse, Yves Saint Laurent, 5 avenue Marceau, nechávající nahlédnout do ateliéru Mistra elegance či Vivienne Westwood – Do it yourself ve kterém anglická královna módy, jak se jí přezdívá, poodhalí roušku svého tajemství. A v neposlední řadě také snímek CZ&SK Selection, výběr těch nejlepších prezentací našich designérů.

vintage_final_web._banner_Prague Vintage Fair
Jestli ještě nemáte módy dost, pak je tu ještě jediný festival vintage a udržitelné módy v Čechách s názvem Prague Vintage Fair. Heslem třetího ročníku, který se koná ve dnech 26.-27. září, je „Dress for love“ a nejsou jen slova do větru. Kolekci se stejným názvem, tedy Dress for love, vytvořilo tentokrát hned devět návrhářek, které svými modely vyzývají návštěvníky, aby se oblékli z lásky a podpořili tak týrané ženy. Modely jsou inspirovány vintage módou a kostými Jeana Paula Gaultiera k filmu Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec, jednou z návrhářek jež se do akce zapojila je i Zuzana Kubíčková. Na programu nebude jen samotná přehlídka, ale samozřejmě také prodejní expozice vintage módy nebo neprodejní výstava prvorepublikového šatníku dam nejen z Hanspaulky.

Screen shot 2015-09-21 at 12.33.09 AMFestival středomořských chutí a vůní
Koho už omrzelo módní běsnění nebo si jen chce ještě o něco prodloužit léto, ten by se měl vypravit na voňavý Festival středomořského jídla, který probíhá od 25. do 28. září. na Náměstí Republiky v Praze. Návštěvníci tu okusí speciality, pochoutky i dobré víno z Francie, Španělska, Itálie, Řecka nebo Libanonu a Portugalska. Nejen debužírování je ale hlavní náplní, organizátoři festivalu totiž své návštěvníky hodlají i roztančit a to v rytmech swingu, jazzu i balkánských a jihoamerických rytmů.

lustrFestival ilustrace LUSTR 2015
Ve druhé polovině tohoto týdne doporučujeme festival mladých českých a slovenských ilustrátorů s názvem LUSTR 2015. Ve dnech 25.-27. září v prostorách paláce v Cihelné ulici 4 na Malé Straně proběhnou nejen výstavy asi třiceti mladých umělců, mezi nimiž nechybí Léna Brauner nebo Tomski & Polanski, ale také koncerty, přednášky a workshopy nebo videoprojekce českých, slovenských i zahraničních tvůrců. A proč na tuhle akci zajít? Je to jednoduché, mladí tvůrci si zaslouží, aby jejich práci někdo věnoval pozornost, navíc se tu s nimi můžete potkat a v neposlední řadě si i nějaké to autorské dílko pořídit.

1440673282-steve-mccurry-tz-czFotografická výstava Steve McCurry
Možná vám jméno Steve McCurry nic neříká, ale určitě si vzpomínáte na snímek afgánské dívky s pronikavýma očima a v červeném šátku, který obletěl celý svět. A právě jeho autor, jeden z nejlepších světových dokumentárních fotografů, oceněný na World Press Photo nebo zlatou medailí Roberta Cappy a také rytířským titulem „Knight of the Order of Arts and Letters”, má až do 30. září výstavu na Staroměstské radnici. Prohlédnout si můžete 107 velkoplošných fotografií, mezi kterými nechybí ani ona „Mona Lisa Východu“, jak se snímku Afgánská dívka přezdívá. A věřte, že vás opravdu uchvátí a vtáhnou do svého děje.

 Zdroj foto: Archiv