Kultovní vánoční filmy, které musíte vidět

/ Redakce

Nemají nečekané zvraty, složité zápletky ani divný konec. Vánoční filmy jsou zkrátka oddychovka, díky které relaxujete a udělají vám radost.

Každý rok je to stejné. Pouštíme si oblíbené vánoční filmy i pohádky, které se v mezidobí stali kultovními. Bez nich by už vánoční čas nebyl tak pohodový, připomeňme si ty nejlepší, které patří mezi českou i zahraniční klasiku. Některé z nich se i letos objeví během Vánoc v televizi.

1. Tři oříšky pro Popelku

Česká vánoční klasika, která nemá chybu. Film prošel novou digitální úpravou a jeho vizuální podoba je tak čistší a jasnější. Roztomilá Libuška Šafránková i tehdy mladý fešný Pavel Trávníček k úspěchu filmu určitě přispěli.

2. S čerty nejsou žerty

Česká pohádka, ve které hrají samí sympatičtí herci. Karel Heřmánek, Vladimír Dlouhý a Ondřej Vetchý spolu s Viktorem Preissem či Jaroslavou Kretschmerovou se zasloužili o to, že tato pohádka prostě k Vánocům patří.

3. Pelíšky

Tvůrčí duo Jan Hřebejk a Petr Jarchovský vtiskl totuto filmu nezaměnitelnou atmosféru a také dialogy, které zlidověli. Jen až si budete chtít zkusit kultovní přípitek „Maršál Malinovskij“ buďte opatrní.

4. Láska nebeská

Britská klasika, která má spád a jejíž hvězdné obsazení dostane všechny. Film obdržel 3 ceny Emmy. Hugh Grant v roli sympatického premiéra či geniální Bill Nighy v roli stárnoucího rockera jsou lákadlem číslo jedna. Režisér a scénárista Richard Curtis vytvořil scénář pro oba díly Bridget Jones a je podepsán i pod filmem Čtyři svatby a jeden pohřeb.

5. Vánoční prázdniny

Bláznivá americká komedie z roku 1989, ve které čekejte to nejhorší, co se může o Vánocích stát. Kultovní rodina Griswoldových, jako otec se ve filmu objevil oblíbený herec Chevy Chase.

6. Prázdniny

Americká romantická komedie s hvězdným obsazením se odehrává v Anglii i Los Angeles. Až kýčovitě dojemná leč dokonale souznící s časem rodinným. Ve filmu si zahrál i Eli Wallach, který letos zemřel a jehož role stárnoucího scénáristy dojme i zaryté neromantiky. Režie se ujala komediální autorka Nancy Meyers, která režírovala například hit Po čem ženy touží či Lepší pozdě nežli později.

7. Sám doma

Milovaný i trochu opovrhovaný film je klasikou, která k Vánocům patří. První i druhý díl se povedl především díky skvělému výkonu tehdy malého Macaulayho Culkina, který si zahrál v několika dalších pokračováních. Film posbíral nespočet ocenění a byl dokonce ve dvou kategoriích nominován na Oscara.

8.Polární expres

Velkofilm o chlapci, který v tajuplném parním rychlovlaku putuje na severní pól za Santa Clausem, byl natočen ve své době průkopnickou metodou „performance capture“ – výkony živých herců byly zaznamenány na kameru a potom přeneseny do stylizovaného světa počítačové animace. Jejím výsledkem je podívaná, ze které budou oči přecházet, především pak dětem.

Foto: Profimedia.cz