Na single skok v Londýně…

/ Redakce

Jistě to důvěrně znáte…Otevřete skříň plnou oblečení, ale přesto vás svírá pocit, že NEMÁTE CO NA SEBE… Já ale potřebovala víc než jen několik kousků nových doplňků, bot a košilí, potřebovala jsem změnu… Chvíli pro sebe, aniž by na mě kdokoliv mluvil, cokoliv po mě chtěl a neustále mi zvonil telefon.

Svoji práci miluju. Před časem ale nastal doslova maraton, který mě opravdu vyčerpal. Dobít baterky jsem sice chodila do pražské Stromovky, ale touha po inspiraci mě dovedla na „single“ výlet. Miluju cestování, ale skoro vždy jede někdo se mnou. Tentokrát jsem si dala dárek a vyrazila SAMA na víkend do Londýna. „Opravdu nejedu taky? Nééé, ty mě jenom zkoušíš, že jo?‟ zjišťoval můj přítel… „Nezkouším a opravdu nejedeš… Jedu prostě sama.‟

Ty první chvíle mlčení, samoty a klidu byli zvláštní…V práci na mě v podstatě neustále někdo mluví, stále organizuju, řeším a mluvím. Teď nic a nikdo…

Mám mapu, plán, foťák a dobrý orientační smysl. Jak jsem hned zjistila, víc nepotřebuji. Můj den začal pokaždé bohatou snídaní v hotelu – potřebujete přece energii k celodennímu chození a vločky to nezachrání – a příjezdem na Oxford Street, jednu z nejznámějších obchodních ulic světa. French Connection, American Aparel, Uniclo, Forever 21, Topshop, Selfridges i levný Primark. Jen zlomek řetězců, které jsem prozkoumala opravdu do detailů. I když projdete tuto ulici křížem krážem a máte pocit, že znáte obchody nazpaměť, stejně vás nakonec překvapí.

Zamilovala jsem se do Covent Garden, která je ve východní části Westminsteru. Bývaly tu kdysi klášterní zahrady obdělávané mnichy z Westminsterského opatství, ale dnes tu najdete mimo řady obchůdků, kaváren, vináren i vstup do Královské opery. Je tu celý komplex tržnic, pasáží a stylových obchodů a galerií. Našla jsem tu skvělý obchod s balerínkami – Prettyballerinas, italskou restauraci Jamieho Olivera, kochala se ve spoustě mini obchůdků nejen s britskou módou a doplňky (Something, Tatty Devine, Unconditional).

V Soho byla výstava fotek Terryho Richardsona a skvělé asijské speciality „all you can eat“. Galerii Tate Moderne jsem prošla odshora dolů (doporučuju projít i obchod s knihami, časopisy a designovými drobnostmi). Strávila jsem hodiny v oblíbeném obchodě s uměleckými časopisy a knížkami, který je poblíž Leicester Square. Odcházela jsem s úplně plnou taškou… Speciální vydání britské Vogue s Victorií Beckham, nové číslo I-D, Wad a jiné kilové módní bible prostě musím mít.

V Camdenu jsem byla ztracená. Nabízí tolik možností, že nebudete vědět co dřív. Nejprve doporučuju se pořádně najíst a ochutnat orientální speciality z místních stánků i restaurací. V místních uličkách a zastřešené tržnici s desítkami originálních obchůdků snadno ztratíte pojem o čase, atmosféra je tu multikulturní a velmi spontánní.

Kamarádka Tereza, která žije v Londýně několik let a živí se jako novinářka, mě vzala do skvělé kavárny u stanice Angel, která byla schovaná v nejvyšším patře cihlového pidi domku. V Candid Café vystavují mladí britští umělci své obrazy a sochy a slouží tak jako kavárna i galerie v jednom.

Vykoupila jsem snad všechny šátky, kozačky, kabelky a balerínky, musela dokoupit další kufr – jen pro představu, už jste někdy zkusili s obrovskou taškou na zádech, kufrem na kolečkách, přeplněnou kabelkou na břiše a navíc v zimním kabátě elegantně vklouznout do převlékací kabinky s největším počtem ramínek a zavřít za sebou dveře, které se samozřejmě otevírají dovnitř? Elegantně to určitě nevypadalo, ale chce to trénink…

Výsledek je ale jednoznačně pozitivní… A to nejen díky novým, životně důležitým poznatkům, že kombinace proužků s puntíky je hit letošního jara. Vytáhla jsem ze zadního traktu mozku svoji kupodivu nezapomenutou angličtinu, vymyslela jsem spoustu nových designů na své Deers jeleny, objevila svěží barevné kombinace. Má sbírka leopardích doplňků se rozrostla o několik vážně odvážných kousků a mám energie na rozdávání…

Zkrátka, pokud máte chuť na výlet, potřebujete inspiraci nebo si prostě chcete udělat radost, „single‟ výlet můžu opravdu vřele doporučit… Do Londýna, Paříže, Třeboně nebo Krumlova… funguje… a stojí za to si ho užít!

Než se vydáte do Londýna, doporučuji několik praktických a ověřených adres:
Vše o Oxford Street
Covent Garden
Nezávislý Camden
Londýn ve zkratce

Foto: Kamila Písaříková