Nina Ricci – plachá a pokorná krejčová

/ Michaela Hošková

Nina Ricci, vlastním jménem Marie Adélaide Nielli, se narodila v roce 1883 v Itálii v Turíně. V pěti letech se společně s rodiči odstěhovala do Florencie a poté do Francie. Ve svých 21 letech se provdala za florentského zlatníka Luigiho Ricci a tím získala své jméno Nina Ricci, které se stalo synonymem pro eleganci a dokonalost. Již jako malá holčička šila oblečky pro své panenky a snila o tom, že jednou bude oblékat i skutečné lidi. Ovšem, že se stane až tak slavnou, jakou bezesporu její jméno je, vůbec netušila.

Byla to vždy plachá, skromná a křehká dáma, která však byla velice pracovitá a ctižádostivá. To dle všeho často stačí k velkému úspěchu.
Po uzavření sňatku se stala matkou na plný úvazek a dál snila o tom, že bude pracovat jako krejčová v předních módních pařížských salonech. Svého syna milovala a její mateřská láska a péče se jí mnohokrát vrátila. Její syn byl vždy její velkou oporou a to i v její kariéře. Když 20 let usilovně pracovala pro značku Raffin, byl to právě její syn, který ji motivoval a přiměl k tomu, aby si založila svou vlastní značku. A tak v roce 1932 vznikla světová módní značka Nina Rici, která již o sedm let později měla 450 zaměstnanců a k dispozici 11 pater na Rue des Capucines, nejelegantnější adrese v Paříži. Svou kariéru zahájila tato úžasná žena až ve svých 49 letech a tím dokázala, že na plnění dětských snů není nikdy pozdě.

Z jejího módního talentu a synovo obchodního talentu vznikla přes noc dodnes uznávaná přední módní značka. Její syn se stal jejím poradcem po celý zbytek života. Jeho další rada zněla, obklopit se mladými lidmi a proniknout do moderních trendů a vytvořit dokonalý parfém. Obě rady se vyplatily, a tak svět mohl přivonět k dokonalému parfému L´Air du Temps. V roce 1970 Nina Ricci umírá a tím odchází z módního trůnu křehká dáma, která změnila módní svět a ukázala sílu mateřské lásky, lásky k módě i touhy plnit sny.
Značka Nina Ricci dlouhá léta spolupracovala s módním návrhářem Francoisem Pipartem, který kolekce držel vždy ve velmi romantickém duchu. Dalším módním návrhářem byl Švéd Lars Nilsson, který vnesl do zdobného stylu sportovní švih. V roce 2007 se hlavním módním návrhářem stal Belgičan Oliver Theyskens, který se okamžitě stal oblíbencem přehlídkových mol a který byl označen časopisem Vogue jedním z nejvlivnějších návrhářů světa. Jeho místo v roce 2009 převzal další muž a to Peter Copping, který dříve pracoval pro další francouzskou módní značku Louis Vuitton.