Nový školní rok zalitý studenou vodou

/ Redakce

A je to tady. Aktovky na záda a každodenní frmol může začít. Brzké ranní vstávání, nucení dětí do čištění zubů a přípravy svačin dnešním dnem začínají.

Vítejte v novém školním roce. Pro mě jako matku je to zásadní den, kdy se můj rytmus opět změní od základu. Možná to bude znít šíleně, ale já se na ten každodenní chaos těším. Ten chaos má totiž přesný řád, který vám umožňuje lepší organizaci svého času. A to zejména v době, kdy nejen začíná škola, ale i české a světové módní týdny. Bez „excelovských“ tabulek se neobejdete a štěstí je, že dveře lednice jsou dostatečně velké a zásoby magnetů nekonečné.

Ilustrační foto

Ano, čeká nás měsíc módy, která nás vrátí zpět do jarních a letních dnů a na chvíli dá zapomenout, že nás čeká doba padajícího listí a sychravých večerů. Praha otevře už tento týden brány módnímu víkendu pod taktovkou automobilky Mercedes-Benz, jehož Iconiq je partnerem a vy se můžete těšit na denní recenze, fotografie a poznatky našich redaktorek. Ve stejné době i pod stejným logem Mercedes-Benz se budou v New Yorku představovat kolekce amerických módních návrhářů a my vás ani o tuto atmosféru nehodláme připravit. I další zářijový týden zůstaneme v Praze, kde bude probíhat Unique Fashion Week a současně Londýn, který zkrátka nelze vynechat. Od Milána do Paříže je to jen chvíle letu a stejně tak krátkou chvíli nám bude trvat vám přinášet denně kompletní kolekce, fotografie ze zákulisí či Iconiq módní deníček monitorující slavné celebrity, které si módní týdny nenechávají ujít.

Mercedes-Benz-Fashion-Week-Fall-2012-Calvin-Klein-Collection-emma-stone-29364317-2560-1707

Asi bych v těchto místech měla svůj zářijový editoral utnout a popřát vám úspěšný a poklidný nový školní rok, ale nějak mi to nedá nereagovat na kampaň s poléváním ledovou vodou. Jako matka dítěte s postižením, jako předsedkyně sdružení na podporu postižených dětí, které mohou být integrovány do standartních škol a školek, nemohu mlčet. Celá kampaň s poléváním ledovou vodou vznikla v první řadě ve Spojených státech pro nadaci, která je s USA spojena, a která dle všech důkazů velmi špatně a nevhodně s penězi nakládají. Hloupí Češi a hlavně celebrity a bohužel i politici či čeští módní novináři z předních světových časopisů se bezhlavě polévají studenou vodou za účelem výzvy ukázaní bradavek nebo svíjení v sexuálním podtextu s omluvou, já pomáhám celoročně psům.  Andrej Babiš slíbil peníze právě Američanům a nějak na české nemocné pacienty pozapomněl. Jiní politici se prý ještě nerozhodli, kam peníze pošlou. A je jasné, že do komunálních voleb na to asi nebudou mít čas, ale zlití se vodou je přeci tak levná volební kampaň. Ze všech těchto lidí je mi upřímně zle. Tato kampaň měla přispět k osvětě o velmi vážné nemoci a přispění na hledání účinného léku. Američani z toho mají nadprůměrný výdělek oproti lidem v českých nadací. Češi si z toho opět udělali módní trend a způsob, jak se zviditelnit. Jsou však výjimky, které potěšily jako Lucie Bílá, která přispěla na jinou charitu se zdůrazněním, že je česká a slovenská zpěvačka. Na svém facebookovém profilu to jasně napsala: „Víte, proč jsem se nepolila vodou? Protože to lidé berou jen jako zábavu a ne charitativní akci. Finančně se v celém světě zapojila pouhá desetina z nich. Dělám věci po svém. Přinesla jsem Kontu BARIÉRY více než 10.000.000 Kč a budu v tom pokračovat. Proto červené nosy, proto jeho nová kampaň Pomáhejme s humorem.“ Rovněž Libuše Šmuclerová poukázala na hloupost této kampaně v Čechách, protože nedokázala najít český účet, který by pomáhal lidem s nemocí ALS, a tak i ona si zvolila „český“ způsob pomoci, za což jí osobně tleskám a děkuji, že ještě několik inteligentních a noblesních lidí v této zemi máme. Obě dvě tak dodaly i národu důkaz, že skutečně materiálně přispěly. To se o ostatních říci nedá. Někdo prý přispívá průběžně na psy, jiní nejsou ochotni ukázat výpis a jiní rovnou říkají, že to dělají, protože prostě byli vyzváni se polít ledovou vodou. Hloupost je zkrátka nekonečná a za velké množství sdílení na facebooku uděláme cokoli. Víte, který Čech byl vyzván jako první a kým? Pokud ano, napište nám to na náš facebook.

10570513_10152630528384378_8156904360355076065_n

Pokud si vy politici, novináři, „celebrity“, návrháři potřebujete jakkoli zvýšit svou popularitu, zkuste zvolit jiný způsob, trochu důstojnější. Zkuste lidi s jakýmkoli postižením pomoci integrovat do společnosti obyčejným neignorováním, zkuste dát práci a přizpůsobit pracovní dobu rodičům postižených dětí nebo zkuste při polévání lidem dát nápovědu kam, a na který účet třeba peníze zaslat místo vyzývání se k mokrým tričkům apod. Udržte si svou důstojnost, jestli ještě nějakou máte. Nemáte ani tušení, jak náročné je žít s postižením či čekat na spásu ve formě účinného léku nebo jak svízelné může být se o takového člověka starat. Návrháři, vytvořte kolekci oblečení, která více než psům pomůže například dětem po obrně navštěvovat obyčejné školky či školy za pomoci osobních asistentů, na které stát nechce přidat ani korunu a jsou tak většinou odsouzeni žít v izolaci.

A tak závěrem přeji všem, aby tento národ se přestal chovat jakou hloupé ovce a v novém školním roce šel příkladem našim dětem, které jak říká jedno stále opakované klišé, jsou naše budoucnost.

1461363_626682404054630_792796161_n

Foto: Profimedia.cz; Facebook.com/Lucie Bílá; Soukromý archiv