Od kdy jsou trendy „škaredé“ boty?

/ Redakce

Francouzi mají dokonalý výraz pro věci, které jsou na jednu stranu hrozně neestetické, ale zároveň nesmírně šik: „Jolie laide“. Tímto spojením se poslední dobou řídí také spousta návrhářů. Výsledkem je pak mix nečekaných kontrastů mezi krásou a ošklivostí. Například mokasíny Gucci, které překrývá pokrývka husté srsti za stovky eur.

Během několika posledních let propukl na módních molech boom obuvi, která je na první pohled neestetická, mohutná a nenositelná. Nicméně, za celou obuvnickou revoluci můžeme poděkovat především designérům, jako Pheobe Philo z módního domu Céline, která se jako první nebála vytáhnout na mola mohutné platformy, redesignované zdravotnické nazouváky, ale také boty v marockém stylu, ze kterých se stal časem evergreen každé módní maniačky.

tibi-shs-f15-013

V současnosti nejoblíbenější designérka, Matyam Nassir Zade, svoji kolekci bot vytvořila s nechutí právě k tomuto trendu, nicméně i tak s jejími minimalistickými kousky u někoho nevzbudila příliš velký údiv, a my se tedy ptáme: “ Proč je vlastně v dnešním světě, kdy je možnost obklopovat se hezkými věcmi, potřeba vytvářet nelichotivé kousky?“.

delpozo-clp-rf16-4416

Zamyslíme-li se nad faktem, že návrháři v podstatě nikdy netvořili obuv za účelem, aby vypadala „hezky“, začíná vše pomalu dávat smysl. Kdo by přece mohl zapomenout na první boom nenositelných bot v podání Alexandra McQueena(2010) a jeho Armadillo Shoes? Nebo sandálů na Lego podpatku v bodání Balenciagy (2007), které byly stejně tak milovány, jako nenáviděny. Navzdory veškeré pohodlnosti a nevzhlednosti se fast-fashion značkám jako Steve Madden, nebo Jeffrey Cambpell, boty tak zalíbily, že je začaly distribuovat široké veřejnosti a za léta se jim díky tomu dostalo také mnoha soudních napomenutí za copyright.

kenzo-shs-s15-013

V následujících letech high-end obuvi se ukázalo, že se boty stávají čím dál pohodlnějšími. Dnes se již neobejdeme bez obřích klínů, tenisek a flatforms, které následují stylové slip-on nebo nazouváky Birkenstock a Tevas. 

jacobs-shs-s15-002

A  jaké jsou trendy letoška? Velmi často se mluví o „babičkovských podpatcích“ aka dvoucentimetrových široké podpatcích, které jsou spojeny s decentní balerínou a všechny páry obuvi s kožešinovým lemováním! Ovšem nezapomeňte, ať je trend jakýkoliv, vy vybírejte hlavně podle vašeho zvážení, potřeb a pohodlnosti.  A pokud chcete být v módě nevyzpytatelná, tak proč si takový excentrický pár nepořídit!

Zdroj: Vogue