Paris FW: Dior, Balenciaga a Marant

/ Redakce

Ani v pátek nechyběla na pařížském Fashion Weeku velká jména. Velkolepou show představil módní dům Dior, Balenciaga i návrhářka Isabel Marant.

Screen shot 2015-10-03 at 12.55.49 AMOkouzlující Dior
Raf Simons si pro prezentaci kolekce SS16 zvolil opravdu překrásné místo, a to pařížský Louvre. Jeho část nechal pokrýt 400 tisíci květinami v odstínech modré a vytvořil tak květinový kopec připomínající Provance. Stejně jako bylo velkolepé pozadí přehlídky, byla velkolepá i samotná kolekce.  Simons vytvořil tentokrát pro Dior kolekc, která působí velmi čistým a klidným dojmem, zlehka se ohlíží do minulosti a přitom je velice moderní. Po mole se tak procházely modelky v krátkých svetrech s romanticky vroubkovým okrajem, šortkách inspirovaných viktoriánským spodním prádlem, načechraných kabátech i dámských oblecích. Objevily se tu měkké odstíny smetanové, růžové a žluté, výšivky i odvážné pruhy a viktoriánské náhrdelníky s medailonky. A i když Simons nezakončil přehlídku žádnými velkolepými večerními šaty, rozhodně na své exkluzivitě nic neztratila a naopak působila moderně, svěže a mladistvě.

Screen shot 2015-10-03 at 12.58.53 AMBílo-bílá Balenciaga
Poslední kolekce, kterou pro francouzský dům Balenciaga vytvořil Alexander Wang byla jakousi labutí písní, na kterou svět dlouho nezapomene. Wang přesunul svou bílou kolekci do kaple Rue de Sèvres v Paříži, kterou rozdělil dvěma dlouhými bazény s průzračnou vodou. Modelky se kolem procházeli v lázeňských pantoflích a v kouscích evokujících díky sportovním fragmentům pohodlí a díky hře transparentních a plných materiálů romantiku. A tahle kombinace byla opravdu dokonalá.

Screen shot 2015-10-03 at 12.53.26 AMInspirativní Isabel Marant
Návrhářka Isabel Marant při tvorbě kolekce jaro/léto 2016 popustila uzdu fantazie a namixovala výšivky, tisk, korálkovou výšivku, flitry a hlavně použila téměř zrcadlový stříbrný materiál dodávající vesmírný nádech. Jako vždy se tu objevují etnické motivy, kterých se Marant nevzdala ani po nedávném skandálu, kdy byla mexickými ženami nařčena z plagiátorství. Tentokrát módním nadšencům předvedla harémové kalhoty odkazující na Blízký Východ, bundy s nezačištěnými švy a střapci poukazující na Indii, volné vesty, kalhotové sukně i jemné svetříky.