PFW Maison Margiela, Rochas, Dries Van Noten

/ Redakce

Poslední módní etapou před tuzemským MBPFW je obvyklá a dlouze očekávaná Paříž, která nám opět přichystala kolekce nejproslulejších designérů nejen z Francie. Maraton přehlídek odstartovaly značky Dries Van Noten, Rochas a v neposlední řadě excentrická Maison Margiela.

Maison Margiela

Podzimní kabáty? Ty jsme hledali na přehlídce Maison Margiela s velkou těží. Od značky, která má svoji filosofii založenou na nespoutané zábavě a excentricitě v módě, nešlo očekávat nic jiného. Kolekce byla plná neobvyklého vrstvení v podobě sukní nošených přes další sukně různých délek, nebo dokonce navrstvené halenky, ve kterých hrály rukávy různých tvarů a délek hlavní roli.  John Galliano v podstatě pokračoval v tom, kde minulou sezónu ve své tvorbě skončil. Opět následoval ženské siluety a zvýrazňoval vosí pasy modelek mohutnými pásky s ještě mohutnějšími kovovými sponami. Nedá se také zapřít jeho evergreenová tématika a inspirace vojenskou módou, která byla na první pohled na všech modelech evidentní. Tentokrát ji ale doplnily také mnohé barokní prvky jako objemné volánové peplum topy, nebo široké košilovité rukávy známé z dob, kdy designér pracoval pro Dior. Nicméně i přes všechnu excentricitu co tyto neskutečné modely skrývají, si dokážeme mnohé modely představit klidně na běžné, ale vysoce stylové nošení.

1

Rochas

Barevnou kolekci v podání kreativního ředitele Alessandra Dell’Acqua byla nádhernou podívanou na dokonalý šatník silné a sebevědomé ženy, která se vzhlíží v jednoduchosti a čisté kráse minimalistických tvarů. “Airy and fresh”, pod těmito hesly uvedl  svoji kolekci sám designér, který nezapíral inspiraci z šatníku žen ze sedmdesátých let. Co nás ovšem překvapilo, byla paleta barev, kterou nám značka Rochas na sezónu podzim/zima 2016 nabídla. Barvy od pistáciově zelené, přes broskvovou, po cihlovou a kanárkově žlutou jsme si v kontextu podzimní sezóny doposud nedokázaly vůbec představit, ale musíme uznat, že nás v podání Rochas opravdu baví! Skvělý byl také jemný a kontrastní květinový vzor, nebo dokonce jemné krajky, které hrály prim na všech elegantních róbách a šatech. Zkrátka a dobře, tato kolekce neměla chybu.

8

Dries Van Noten

Ať už to byla imitace a potisk leopardí kožešiny, nebo jednoduché pruhy, nebo dokonce i vzor inspirovaný dvacátými lety, inspirace pánskými obleky se opravdu zapřít nedala. Pásnké siluety daly základ outfitům sestaveným převážně z širokých kalhot, rovných sak a kabátů sahajících rigorózně pod kolena. Značná část modelů se zkrátka nesla v duchu jednoduchosti a linearity, což se z předešlých kolekcí a jejich střihů dalo od designéra předpokládat. Nicméně kolekce působila velmi nositelně a hlavně – pohodlně! Kdo by si nedokázal představit vyjít z domu jinak, než v looku alá Dries Van Noten, tak snad nikdy v životě nenašel tu správnou zlatou cestu mezi sofistikovaností, luxusem a bezprostřední pohodlností každodenní módy.

2

Zdroj: WWD