Project Runway

/ Redakce

Project Runway je americký televizní pořad, který si svoji tradici drží již od roku 2004. Do dnešního dne se stihlo odvysílat již deset sezón čítajících celkem 125 epizod. Původní natáčení v New York City se přeneslo do města andělů, Los Angeles.

Už z názvu vyplývá, že pořad bude zaměřen především na módu a její celkovou prezentaci na přehlídkových molech. Od samotného začátku u něj stál Eli Holzman a provázela jím světoznámá topmodelka Heidi Klum stojící v čele odborné poroty. K té se přidal uznávaný americký designér Michael Kors a kreativní ředitelka Marie Claire Nina Garcia. Čtvrtý článek poroty většinou tvoří další z řad progresivních návrhářských jmen (Vera Wang, Zac Posen, Roberto Cavalli, Betsey Johnson), ale také modelky (Alessandra Ambrosio), celebrity (Sarah Jessica Parker, Nicky Hilton) či jakýkoli profesionál z módní branže (stylistka Patricia Field nebo podnikatelka Ivanka Trump).

Každou sezónu je do pořadu vybráno celkem 12 talentovaných a hlavně začínajících módních návrhářů, k jejichž eliminaci dochází v průběhu několika týdnů. Během nich dostávají od odborné poroty různé úkoly – vyrábějí oděvy přesně podle zadaných instrukcí. Často jsou to ovšem povely velice krkolomné. Porota se nebojí takových kuriozit, jako jsou recyklovatelné materiály, položky ze seznamu běžně konzumovaných potravin či rostliny a květy. Ta podstatně snadnější zadání zahrnují navrhování svršků pro celebrity na různé společenské příležitosti a podobně.

Bez rodiny, přístupu na internet, pouze s kapesným na nákup látek a šicích potřeb jsou účastníci doslova vhozeni do nevraživého souboje. Obléknout modelku, vybrat ten nejvhodnější účes, doladit make-up a zvolit doplňky, to vše je součástí daného zadání. Pak už záleží pouze na porotě, jak celkový výsledek ohodnotí, koho nechá projít do dalšího kola a kdo naopak svoji cestu za snem předčasně ukončí. Poslední tři „přeživší“ dostanou úžasnou nabídku, a to připravit kolekci o 12 modelech, která je prezentována během newyorského týdne módy v Bryant Parku. Na to všechno mají 12 týdnů a $8000. Cena pro vítěze je více než pohádková. Ten získá $100,000 pro tvorbu své první oficiální kolekce, reklamu v časopise Elle a možnost prodeje svých modelů na portálu bluefly.com.

Pokud vás informace o této mezinárodní show (vysílá se např. v Nizozemí, Austrálii, Latinské Americe, Filipínách, Izraeli) zaujaly, nebojte se navštívit její oficiální stránky, kde se dozvíte ještě mnohem více o aktuální 11. řadě, která byla odstartována na konci ledna tohoto roku.

Foto: Facebook.com – Runway