Roberto Cavalli: Král zvířecích vzorů

/ Michaela Hošková

Roberto Cavalli oslavil minulý týden své 73. narozeniny. Na jeho pracovních výkonech to však není vůbec znát, že jeho věk patří již mezi starší a pokročilé.

Snad je to tím, že se narodil ve slunné a módou protkané Florencii, snad proto, že jeho hlavním zdrojem inspirace je příroda, kterou nazývá “největším umělcem”. Zvířecí vzory jsou originálním podpisem tohoto výjimečného módního velikána, které se v jeho kolekcích objevují s železnou pravidelností.

Robertovo umělecké nadání mu bylo dáno již do kolébky. Je synem krejčího a vnukem uznávaného malíře (z hnutí Macchiaiolli), jehož obrazy jsou dodnes vystavovány ve známé florentské Uffizi Galerii. Kariéra Roberta Cavalliho začala na ping-pongovém stole na florentské Akademii umění, kde poprvé začal experimentovat s tiskem na kůži. V 60. letech si tento revoluční způsob tisku na semiš a hladkou kůži nechal patentovat. Díky tomu získal své první klienty a dokonce i módní domy Hermés a Pierre Cardin, pro které začal tvořit. Svou první samostatnou kolekcí kritiky doslova šokoval. Jeho talent byl obratem odhalen a dál podporován médii a odborníky.

Netrvalo dlouho a Roberto Cavalli v roce 1972 otevřel svůj první autorský butik v Saint Tropez, který se ihned stal místem vyšší společnosti, do které patřily i slavné herečky Brigitte Bardot nebo Sophia Loren. Přesto všechno kariéra Roberta Cavalli nijak závratně nestoupala. Byl považován spíše za outsidera. Ten, kdo ho zastínil, již není mezi živými. Byl jím Gianni Versace, který téměř dokázal dohnat Cavalliho k odchodu ze světa módy. A jak to tak bývá, za vším je třeba hledat ženu. Paradoxně i zde v oboru, který ovládají spíše muži s opačnou orientací. Manželka Roberta Eva Duringer ho dokázala postavit na nohy a hnát ho kupředu. Velký podíl na jeho znovuzrozeném úspěchu měl i ústupek minimalismu a nástup dynamického agresivnějšího směru. Eva převzala veškeré obchodní aktivity, pustila se do velkolepých reklamních kampaní, díky nimž se otevřely dveře široké veřejnosti.

Dnes Roberto Cavalli vlastní více jak třicet autorských butiků po celém světě. Vytváří nejen překrásné šaty, ale i pánské a dětské kolekce, módní doplňky, brýle, obuv, parfémy a v poslední době se pustil i do bytových doplňků. Jeho móda má charakteristický vzhled, který vytváří jedinečnou kombinací agresivního sexappealu, řemeslného tisku a výstředních témat. Kolekce Roberta Cavalliho jsou určené pro skutečně módní znalkyně, neboť vypadat vkusně v šatech tohoto mistra je skutečné umění. “Mé šaty se mnohdy nosí vulgárním způsobem. Elegance je vždy výrazem vnitřního postoje. I sedlák může ve svém kroji vypadat dokonale než hloupý člověk ve smokingu”, říká sám Roberto Cavalli o stylu, který pro své klientky vytváří.

Roberto Cavalli je sice úžasný módní návrhář, ale je to i oddaný manžel, otec a dědeček. Na svou rodinu je velmi fixovaný a rád ji má kolem sebe. Je to i nadšený pilot. Miluje výlety jachtou se svou rodinou. Je vlastníkem jedné z nejlepších italských chovných farem závodních koní. Je velkým milovníkem gastronomie, a proto si otevřel svůj vlastní řetězec Café butiků, které sám designoval. Roberto Cavalli je muž, který může inspirovat kohokoli z nás.

Foto: Archiv firem; Facebook.com