Schiaparelli: O jeden Couture dům více

Po dohadech a ochutnávce od Lacroixe začne obnovený dům Schiaparelli naplno fungovat. První opravdovou přehlídku plánuje na leden, a to rovnou na Couture Fashion weeku v Paříži.

Přes šedesát let jsme na Elsu Schiaparelli vzpomínali jako na geniální a odvážnou surrealistickou designérku, která pomohla vývoji módy a dodnes inspiruje řadu designérů. Vlastník značky Diego Della Valle – mimo to i ředitel Tod´s – chce ale už dlouho výrazný odkaz obnovit.

Na první limitovanou “couture retrospektivu” najal Della Valle tvůrce Christiana Lacroixe, o jehož divadelní limitované edici jsme psali během červencového Couture Fashion weeku v Paříži. Na místo stálého kreativního ředitele pak – potvrzujíc spekulace – dosadil Marka Zaniniho, který kvůli postu opustil po pěti letech značku Rochas.

Zanini se postará jak o haute couture kolekce, tak i o “prêt-à-couture” čili ještě o něco lepší ready-to-wear.

Server WWD nyní potvrdil, že dům Schiaparelli pozvala na svůj módní týden Chambre Syndicale de la Haute Couture, což znamená, že tam v lednu Zanini představí svoji vůbec první kolekci v nové roli.

Elsa Schiaparelli vedla svůj módní dům mezi válkami, po druhé světové se marně pokusila o návrat. Proslula jednoduchými a na tehdejší dobu velmi progresivními a provokativními modely, ovlivněná moderními směry – zejména surrealismem – se neustále pohybovala na hranici módy a výtvarného umění. K nejslavnějším kouskům patří klobouk ve tvaru boty či šaty s humrem. Historici ji označují za největší konkurenci Coco Chanel. Ukázku tvorby Schiaparelli najdete v galerii…

Foto: Archiv Metropolitní muzeum v New Yorku