Slavná značka Chaumet v klenotnictví Carollinum

/ Redakce

Slavná klenotnická značka Chaumet, symbol francouzské elegance, nyní v hodinářství a klenotnictví Carollinum.

Historie slavného klenotnického domu Chaumet charakterizují více než dvě století prodchnutá tvořivostí devíti generací zlatnických mistrů. Zlatník Marie-Etienne Nitot otevřel svůj obchod v roce 1780, v době, kdy Paříž již byla proslavena vysokou kvalitou šperkařské práce. Svatba Napoleona s Josefínou de Beauharnais a posléze s Marií Luisou Habsbursko-Lotrinskou, neteří Marie Antoinety, zaručily zlatnictví Chaumet lukrativní zakázky a Nitot se stal nejvyhledávanějším evropským zlatníkem. Poctou vůbec první svatební kolekci šperků je řada Joséphine známá prstenem připomínajícím diamanty zdobenou korunku.

Nitot, se stal dvorním zlatníkem císaře Napoleona a tento nebývale kreativní šperkař a z podstaty inovátor, vštípil svým nástupcům cit pro originalitu a prvotřídní kvalitu, aby jeho dílo pokračovalo dál.

Půvab kolekcí a zlatnické umění mistrů Chaumet přitahovalo uměleckou klientelu – v obchodě na Place Vendôme si dveře podávali malíři, sochaři, spisovatelé a herci.

Na začátku 20. století se Chaumet dostává do popředí zájmu indických princů. Tito sběratelé šperků přijížděli do obchodu na Place Vendôme se svými vlastními drahokamy a nechávali si je zasadit na lehké platinové konstrukce. Později se v souladu s módou styl šperků stává více geometrickým a postupně se vyvíjí směrem ke stylu Art deco, které vrcholí Světovou výstavou dekorativních umění v roce 1925 v Paříži. Šperky Chaumet v té době charakterizují výrazné barevné kontrasty a použití barevných drahokamů a polodrahokamů.

Od třicátých let dvacátého století pokračuje Chaumet v duchu svého zakladatele v neustálé modernizaci stylu, a přestože si uchovává svůj charakteristický rukopis, prosazuje stále nové postupy a prvky, což jej drží na výsluní pařížské elegance. Nové moderní šperky Chaumet, které jsou k dostání v klenotnictví Carollinum v Pařížské ulici 11, jsou výsledkem savoir-faire, jež si ve zlatnickém ateliéru Chaumet předávají mistři z generace na generaci již od roku 1780.

Ambasadorkou značky Chaumet je slavná francouzská herečka a režisérka Sophie Marceau. Je ztělesněním stylové, odvážné a moudré Pařížanky a s Chaumet sdílí klíčové hodnoty  – tvořivost, požadavek prvotřídní kvality a savoir-faire.


 

0 Comments

Leave a Comment