Slavnostní vyhlášení Cen Czech Grand Design 2014 již zítra

/ Redakce

Již tuto sobotu bude jasné, které osobnosti a firmy ocenila více než padesátičlenná Akademie designu České republiky. Přímý přenos ze Stavovského divadla letos poprvé nabídne Česká televize na programu ČT art od 20:25.

Diváci se mohou těšit na jedinečný večer, během kterého budou vyhlášeni vítězové v celkem jedenácti kategoriích, a to Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Obchod roku, Objev roku, Síň slávy a Grand Designér roku – Cena Erste Premier. Udělena bude také Cena veřejnosti, o které rozhodli lidé hlasováním na internetu a ve výstavě Czech Grand Design: Finále 2014 v Národním technickém muzeu.

CCGD 2009 2

Večerem diváky provede moderátor Roman Zach, kterého na podiu doplní hosté z řad významných osobností, jako Daniela Peštová, Vladimír Franz, Dominik Hašek a další. “Leitmotivem letošních cen Czech Grand Design je Japonsko. Inspirující nás v mnoha směrech, ale především v jeho obdivu pro krásu a minimalismus.”, vysvětluje divadelní režisér Thomas Zielinski, který se opět ujal režie slavnostního večera.

Během slavnostního večera bude za své celoživotní dílo uveden do Síně slávy profesor Jan Solpera.  Tento významný český grafický designér, typograf a pedagog se ve své práci věnuje zejména designu písem, knižní a propagační grafice. Jan Solpera se narodil v Jindřichově Hradci, vystudoval pražskou UMPRUM, kde byl žákem profesora Františka Muziky a po několika letech se na ní vrátil také v roli pedagoga. Od roku 1973 vedl po třicet let ateliér knižní grafiky a písma. S dílem Jana Solpery se můžeme setkat často i v běžném životě – jedno z jeho písem nesou například české bankovky, přebaly známých knih, plakáty a další materiály. Solpera je také autorem klasifikace tiskových písem a z řady jeho studentů se stali významní a respektovaní grafičtí designéři současnosti. „Pan Solpera mě dokázal přesvědčit, že písmo je živé a že ho stačí jen tak nějak vyklepat z papíru. Nebál se mi otevřít dvířka pro něho jistě k mnohdy těžko pochopitelným experimentům a dokázal se tak nějak přirozeně nadchnout pro cesty, kterými by se sám asi nikdy nevydal“, říká grafický designér Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř, který se stal Grand designérem roku 2009.

Profesor Jan Solpera

Profesor Jan Solpera

Výroční Ceny Akademie designu ČR Czech Grand Design mají za cíl každoročně upozornit veřejnost na mimořádné počiny v oblasti designu. Jsou možností ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci široké veřejnosti se lépe orientovat na scéně českého designu. Práce finalistů v jednotlivých kategoriích letošních Cen Czech Grand Design bude ke zhlédnutí v Národním technickém muzeu až do 28. března 2015, celou šíři nominací v kategorii Objev roku pak mohou návštěvníci vidět ve Window Gallery České spořitelny do 27. března 2015.

A nás těší, že Iconiq stále více a více podporuje nejen českou módu, ale design jako takový, a proto je nám ctí být mediálním partnerem tohoto večera.